Prvý apríl? Deň bláznovstiev

Streda, apríl 8, 2015 0 No tags Permalink 0

aprilApríl je sám osebe bláznivý mesiac, tak sa netreba čudovať, že jeho prvý deň je ten najbláznivejší. Prvoaprílové žarty si nenechajú ujsť ani seriózne inštitúcie, ktoré majú tú výhodu, že podobné žartíky od nich nikto neočakáva. Prečo je práve prvý apríl taký rozbláznený? Aké boli najlepšie prvoaprílové fóry? Čo všetko vás môže čakať?

Prvý apríl si z nás robí trochu dobrý deň. Prečo? Nikto totiž presne nevie, prečo je tento deň považovaný za bláznivý. Deň bláznov alebo Bláznivý deň, ako býva často nazývaný, má podľa jednej teórie korene v starovekom Ríme ako súčasť osláv príchodu jari počas sviatku Hilaria. Iná teória ho časovo posunula a spojila s vítaním príchodu jari v rôznych európskych krajinách. Existuje aj tzv. “francúzska” teória, spojená so zmenou kalendáru – keď Francúzi v 15. storočí menili kalendár a posunuli začiatok nového roka na január, do vzdialenejších miest a usadlostí sa táto informácia dostala neskoro. Tam slávili začiatok nového roka s príchodom jari – a boli považovaní za bláznov.

Vznikli aj aprílové žartíky o tom, ako vznikol 1. apríl. Joseph Boskin, profesor humoru z Bostonskej univerzity, si pred rokmi vymyslel, že je to deň, keď vládca Rímskej ríše, Konštantín Veľký, odovzdal na jeden deň moc svojmu šašovi Kugeľovi a ten vydal dekrét, že to bude naveky deň plný zábavy. Boskin sa potom dobre bavil, keď médiá zistili, že si to vymyslel a šašovi dal meno Kugeľ podľa židovského jedla, ktoré obľuboval jeho kamarát.

 

Najlepšie aprílové žarty

Alex Boese je už od roku 1997 kurátorom svojrázneho Múzea Hoaxov (museumofhoaxes.com). V ňom zhromažďuje najlepšie aprílové žartíky, ktoré kedy kto urobil. Pozrime sa na prvú desiatku.

 

Špagetovník

Najlepší aprílový žart histórie je podľa rebríčku múzea Zber špagiet vo Švajčiarsku, žartík z roku 1957. Vtedy odvysielala rešpektovaná seriózna britská televízia BBC svoju reláciu Panorama, kde ukázala, ako vo Švajčiarsku zberajú špagety zo stromov špagetovníkov. Televízia bola vzápätí zaplavená telefonátmi divákov, ktorí chceli vedieť, kde sa dá špagetovník zohnať. Televízia im odporúčala dať špagetu do plechovky od paradajok a dúfať, že to vyjde. S nápadom na tento žart prišiel kameraman relácie. Nebolo to až také jednoduché – najskôr sa snažili na stromy zavesiť neuvarené špagety, ale tie im tam nedržali. Museli ich uvariť. Tvorcovia relácie držali svoj nápad v tajnosti, aby im žartík na poslednú chvíľu nezatrhlo vedenie spoločnosti. Krátky šot odvysielali až na konci relácie, po reportáži o vinárskej súťaži. Moderátor s kamennou tvárou zahlásil: “A teraz od vína k jedlu. Končíme Panoramu špeciálnou reportážou zo švajčiarskych Álp”. Po jej skončení prišiel opäť prestrih na moderátora, ktorý už len dodal: “Želáme vám dobrú noc v prvoaprílovom dni”. Ohlas u divákov bol enormný, časť z nich pochopila, že išlo o žart, ale časť nie.

 

Zázračný nadhadzova

V roku 1985 mal športový magazín Sports Illustrated veľký článok o zázračnom baseballovom nadhadzovačovi Siddovi Finchovi, ktorý dokázal presne hodiť loptičku, ktorá nabrala závratnú rýchlosť 270 kilometrov za hodinu. To bolo o sto kilometrov viac než vtedajší rekord. Vraj ho to naučili v tibetskom kláštore. Fanúšikovia Mets oslavovali príchod zázračného hráča, zaplavili časopis otázkami, kým nezistili, že ide o výmysel. Redakcia však dovtedy dostala dvetisíc listov. To, že ide o aprílový žart, bolo dômyselne ukryté priamo v pôvodnom článku. Ak by si niekto napísal všetky začiatočné písmená podtitulku článku, vyšla by mu veta Šťastný 1. apríl.

 

Prvý farebný televízor

V roku 1962 si Švédi nemohli veľmi vyberať. Jediný televízny kanál, ktorý vysielal, bol čiernobiely. Technik stanice však 1. apríla oznámil ľuďom, že si veľmi jednoducho môžu spraviť z čiernobielej televízie farebnú. Mali natiahnuť na televízor dámske pančuchy a lom svetla mal zabezpečiť, že obrázok sa “vyfarbí” Dokonca ukázal, ako na to a tisíce ľudí jeho postup zopakovali. Prvé skutočné farebné vysielanie si švédska televízia vyskúšala o štyri roky neskôr a oficiálne začala farebne vysielať až v roku 1970 – vysielanie rozbehla 1. apríla.

 

Premenovaný zvon

V roku 1996 spoločnosť Taco Bell, ktorá ponúka mexické fastoodové jedlá, uverejnila v amerických periodikách ceslostránkový inzerát, v ktorom oznámila, že kúpila legendárny americký Zvon slobody (Liberty Bell) a premenovala ho na Taco Liberty Bell. Zvon, ktorý je symbolom americkej vojny za nezávislosť, je v USA posvätnou ikonou. Je to niečo podobné, ako keby chcela potravinárska firma na Slovensku kúpiť Bojnický oltár alebo oltár majstra Jána Pavla z Levoče a využiť ho na komerčné účely. Tisíce rozhorčených ľudí telefonovali do firmy, ale aj do Philadelphie, kde je zvon umiestnený. Už o niekoľko hodín sa spoločnosť Taco Bell priznala, že išlo o prvoaprílový žart. V National Park Service vo Philadelphii, kde má zvon svoje stále miesto, boli šokovaní, lebo vôbec netusili, čo sa deje. Neustále im zvonili telefóny a rozčúlení ľudia sa dožadovali odpovede, prečo sa nedotknuteľná pamiatka predala. Správcovia štátneho parku museli usporiadať tlačovú konferenciu, na ktorej vysvetlili, že zvon predaný nebol a na predaj nikdy nebude. Štát ho ani predať nemohol a nemôže, pretože je majetkom samotného mesta Philadelphia. Spoločnosť Taco Bell potom oznámila, že venuje 50-tisíc dolárov na údržbu zvonu.

 

Falošné ostrovy

V roku 1997 vytvoril známy britský denník The Guardian špeciálnu sedemstranovú prílohu o ostrovoch San Serriffe, ktorá popisovala túto oblasť ako raj na zemi. Vládnuť im mal generál Pica, hlavné mesto bolo Bodoni. Súostrovie sa skladalo z dvoch ostrovov – jeden ostrov bol Upper Caisse (verzálky, veľké písmená) a druhý Lower Caisse (mínusky, malé písmená). Kto sa vyzná v typografii, vie, že sú to všetko termíny, týkajúce sa písma a výroby kníh či novín. Ľudia, ktorí robili v polygrafickom priemysle, sa dobre bavili. Tí, ktorí tieto termíny nepoznali, hltali informácie o úžasnom kúsku sveta.

 

Návrat Nixona

V roku 1992 prekvapil Američanov rozhlas, ktorý oznámil, že do prezidentského kresla sa chce vrátiť Richard Nixon. V roku 1974 republikánsky prezident Nixon odstúpil pre aféru Watergate. Tá sa týkala odpočúvania jeho demokratickej konkurencie a snáh o zdiskreditovanie Demokratickej strany. ide o jeden z najväčších škandálov v dejinách USA. Návrat Nixona sa mal konať pod heslom: Nič zlé som neurobil, a ani to nechcem znovu spraviť. Rozhlas už počas relácie dostával ohlasy od šokovaných ľudí. Ešte počas trvania vysielania však rozhlas oznámil, že išlo len o žart.

 

Zmena konštanty pí

V roku 1998 sa v aprílovom čísle New Mexicans for Science and Reason objavila informácia, že v Alabame si odhlasovali zmenu matematickej konštanty pí z hodnoty 3,14159 na tzv. biblickú hodnotu 3,0. Keď sa článok dostal na internet, rýchlo sa o ňom dozvedel celý svet a vyvolal protesty miestnych voči podobnej legislatíve. Článok bol pritom len ironickou poznámkou ku snahám Alabamy potlačiť výučbu evolučnej teórie na školách.

 

Hamburger pre ľavákov

Viete, že existoval hamburger pre ľavákov? V roku 1998 si v prvoaprílovom celostranovom inzeráte zažartoval americký fasfoodový reťazec Burger King. Inzeroval hamburger pre ľavákov, ktorým chcel osloviť milióny amerických ľavákov. Výrobca uviedol, že ingrediencie v tomto sendviči sú rovnaké ako inokedy, ale sú otočené o 180 stupňov. Napriek tomu, že išlo o viditeľný žart, firma uviedla, že obsluha pri pultoch dostala množstvo objednávok na hamburger pre ľavákov. Praváci, naopak, si zase pýtali hamburger pre pravákov.

 

Horúcohlavý naháč ľadoboriaci

V aprílovom čísle časopisu Discover Magazine v roku 1995 si mohli čitatelia prečítať, že v Antarktíde existuje špeciálny živočích “The hotheaded naked ice borer” – Horúcohlavý naháč ľadoboriaci. Jeho hlava sa mohla rozpáliť tak, že sa mohol bez problémov zavŕtať do ľadu ako krt. Živočích lovil tučniakov tak, že rozpálil ľad pod nimi a počkal si, kým mu nespadnú priamo do úst. Doktor Pazzo, ktorý ho objavil, predpokladá, že mohol za záhadné zmiznutie výpravy v roku 1837, keď si polárnikov pomýlil s tučniakmi. Magazín dostal záplavu listov, oveľa viac než kedykoľvek predtým.

 

Znížená gravitácia

V roku 1976 britský astronóm Patrick Moore prišiel do relácie na stanici BBC a informoval ľudí o úžasnom momente, ktorý zníži prítažlivosť na Zemi tak, že ľudia sa budú môcť vznášať. Pripísal to konštelácii planét Jupiter a Pluto, ktorá mala vytvoriť gravitačnú anomáliu. V čase, keď to predpovedal, začali do redakcie volať ľudia a uvádzali, že sa vznášajú. Samozrejme, bol to “astronomický” prvoaprílový žart.

Na ďalších miestach sa umiestnili ďalšie zaujímavé žarty, napríklad UFO pristávajúce v Londýne, tučniaky, ktoré sa naučili lietať, telo nájdenej lochnessky či ľadovec v Sydney.

Prvý apríl je nielen dňom žartíkov, je to zároveň aj deň vtákov. Medzinárodný deň vtáctva sa oslavuje tiež 1. apríla. A nie je to žart. Takže ak vám niekto vyvedie nejakú “vtákovinu”, berte to tak, že ho chcel osláviť. Užite si veľa zábavy a nemračte sa , ak sa stanete obeťou nejakého dobromyseľného žartíku. To však platí na všetky dni, nielen na apríl.

 

(pm)