Slez lesný

Utorok, december 1, 2015 0 No tags Permalink 0

sleySlez lesný nájdeme nielen na lúkach a okrajoch lesov, ale aj priamo v mestách, záhradách. Možno si spomeniete na detstvo, keď ste zbierali božie koláčiky, čo je ľudový názov pre slez. Slez lesný má poliehavú plazivú stonku a ružové až fialkasté kvety. Je to trváca rastlinka, ktorú môžete pestovať aj na balkóne – vtedy ju musíte dobre zazimovať, aby nevymrzla. Slez bežne rastie popri poľných cestách, na rumoviskách, v lesnom kroví. Vyskytuje sa v celej Európe a je výbornou liečivou bylinkou.

Zbierame listy, stonku a kvety od mája do septembra. Sušíme buď celé, alebo narezané na menšie kúsky. Bylinku sušíme v tieni a uskladňujeme na suchom tmavom mieste. Najvhodnejšie je používať liečivku v čerstvom stave, pretože sušením stráca časť účinných látok, ale aj napriek tomu má vysušená droga dostatok liečivej sily.

Slez obsahuje vysoké množstvo slizov, trieslovín, glykozidov, vitamínu C a organických kyselín. Antokyanové farbivo malvidín, ktoré je v sleze lesnom obsiahnuté, sa dodnes používa na farbenie potravinárskych výrobkov.

Bylinka pôsobí utišujúco pri chronickom kašli, pri zápale pľúc a priedušiek. Je výborným prostriedkom pri hojení rán predkolenia, ale aj ekzémov, herpesov a kožných poranení. Má mierne sedatívne a laxatívne účinky, je vhodná aj pre malé deti a kojace matky. Pri zdravotných problémoch je vhodné piť dlhodobejšie zápar zo slezu, ktorý si pripravíte tak, že zalejete 1 čajovú lyžičku bylinky 2 dl vriacej vody a necháte vylúhovať 10 minút. Čaj pite v pravidelných intervaloch trikrát denne.

 

Čo všetko je možné zo slezu lesného pripraviť:

Čajový zápar, kúpeľ, obklady, macerát, tinktúra, víno.

 

Liečivé účinky pri vnútornom užívaní pri ochoreniach:

dýchavičnosť

zápal pľúc

zápal priedušiek

choroby žalúdka

emfyzém

chronický kašeľ

zápal čriev

nadúvanie

astma

zápcha

 

Liečivé účinky pri použití zvonka:

zlomeniny

ekzémy

akné

lupiny

vredy na nohách

zápal ciev – kúpeľ, obklad

zápal ústnej dutiny – výplachy

zápal obličiek – kúpeľ

infekcia kože

vredy na koži

 

Recept:

Zápaly veľkých ciev, vyvrtnutia, roztrhnutia svalov, zlomeniny – a nielen tieto zdravotné problémy, ale aj bércové vredy, kožné problémy, opuchy končatín, akné a zjazvenia po kiahniach je možné výborne liečiť kúpeľom či obkladmi z macerátu zo slezu lesného. Pripravíte si ho nasledovne:

Nachystajte si väčší hrniec do ktorého vsypete 4 PL (PL = polievková lyžica) slezu lesného. Ak použijete čerstvú bylinku, potom potrebujete 3 plné hrste na drobno nasekanej bylinky. Potom bylinku zalejte 5 litrami studenej vody, premiešajte a prikryte pokrievkou. Nechajte macerovať 24 hodín – je vhodné začať macerovať večer – a na druhý deň macerát zohrejete na 45° C, scedíte a vlejete do vane, do ktorej si predtým napustite vodu cca do tretiny. Kúpeľ má trvať 15 minút, pričom si zľahka omývajte boľavé či choré miesta na tele.

 Ondrej Szabo, www.liecenielevice.sk