Starajte sa o svoju tvár, prezentuje vás

Utorok, október 11, 2016 0 No tags Permalink 1

unnamedUž dlhé roky sú jej záľubou zdravie, cvičenie a správne stravovanie. Preto sa rozhodla študovať antiage a výživové poradenstvo na Health academy Australia. V oblasti krásy a fitnes sa pohybuje 20 rokov, z toho 9 rokov aktívne tvárovej gymnastike. Certifikovaná trénerka tvárovej gymnastiky Iveta Štecová.

Keď chce žena vyzerať dobre, musí sa starať o svoju pleť. Mnohé využívajú masky, krémy, utiekajú sa k botoxu. Vy propagujete tvárovú gymnastiku. Predstavte nám ju.

Tvárová gymnastika je prirodzená a veľmi účinná metóda určená na spevnenie kontúr tváre a krku, elimináciu dvojitej brady, vyplnenie strácajúceho sa objemu líčok a pier, spevnenie očných viečok a elimináciu vrások. Tvárová gymnastika dokáže eliminovať nosoústnu ryhu, jeden z najčastejších príznakov starnutia. Pravidelné cvičenie podporuje tvorbu kolagénu, jednej z najdôležitejších bielkovín v pokožke, takže pleť bude hladšia a vypnutejšia. Nakoniec, je tiež skvelou prevenciou všetkých príznakov starnutia – a to úplne zdarma. Jediné čo potrebujete je vaše odhodlanie a disciplína.

Ako ste sa dostali ku cvičeniu, čo vás k tomu viedlo?

Tak ako každá žena, aj rada skúšam novinky z oblasti kozmetiky – séra, krémy a rôzne masky – ale dostala som sa do bodu, keď som zistila, že ani ten najdrahší krém nedokáže spevniť uvoľnené kontúry tváre, nevyhladí nosoústne ryhy a uvoľnený krk. Bránila som sa botulotoxínu a výplniam kyseliny hyaluronovej. Hľadala som spôsob prirodzený a bezbolestný. V tom čase som žila v USA a úplnou náhodou som stretla cvičiteľku tvárovej jogy. Spočiatku som pochybovala, ale po týždni cvičenia som uvidela prvé výsledky. Presvedčili ma a odvtedy sa 9 rokov aktívne venujem tvárovej gymnastike. Som presvedčená, že pravidelné cvičenie tvárovej gymnastiky je jedinou účinnou metódou prevencie tvorby vrások a cestou ku mladšej a žiarivej pokožke.

cvik-proti-vraskam-okolo-pier-a-nosoustnu-ryhu Ste trénerkou tvárovej gymnastiky. Čo to znamená, aká je náplň vašej práce?

Mojim poslaním je ukázať ženám a mužom prirodzený spôsob omladenia tváre a krku a výrazného spomalenia príznakov starnutia bez rizík plastickej operácie. Sme zvyknuté cvičiť a chodiť do posilňovne, ale zanedbávame svaly tváre. Práve tvár nás prezentuje ako prvá, a napriek tomu jej nevenujeme dostatok pozornosti. Mojim klientkam sa snažím vysvetliť, že svaly na tvári sú spojené priamo s kožou, to znamená, že akékoľvek uvoľnenie svalu spôsobí aj uvoľnenie kože. Neexistuje krém, ktorý dokáže spevniť ochabnutý sval. Preto má cvičenie tváre a krku priamy vplyv na vzhľad pokožky.

Ako rýchlo sa prejavia účinky tvárovej gymnastiky?

Je to veľmi individuálne. Závisí to predovšetkým od disciplíny klientky a správnej techniky prevedeného cviku. Prvé výsledky klientky zaznamenajú už po 4 hodinách cvičenia. Referujú mi, že majú akúsi pevnejšiu pleť, zrazu pri nanášaní krému cítia, že sa im tvár spevnila a že je oveľa zdravšia a žiarivejšia. Merateľné výsledky a evidentné spevnenie sa však dostaví asi po 2 mesiacoch pravidelného cvičenia. Cvičenie zrýchľuje lymfatický obeh v oblasti tváre a krku, tvár pôsobí čistejšie a jemnejšie aj bez make-upu.

Má tvárová gymnastika nejaké vekové obmedzenie? Môžu ju robiť mladí aj starší?

Tvárová gymnastika nemá žiadne vekové obmedzenia. Môžu ju cvičiť aj starší aj mladší. Ideálny vek, kedy začať cvičiť, je 25 rokov. Vtedy začne dochádzať k erózii svalov a pokožky na tvári a celom tele. Je to pomalý proces, spočiatku neviditeľný, ale neodvratný. Práve správnym cvičením dokážeme tento proces výrazne spomaliť, zastaviť starnutie ale bohužiaľ nevieme.

Ktoré časti tváre najlepšie reagujú na tvárovú gymnastiku?

Z mojich skúseností môžem povedať, že je to stredná časť tváre, líčka a pery. Veľmi sa tomu teším, lebo práve plné líčka ako jabĺčka sú symbolom mladosti. Jeden známy plastický chirurg raz poznamenal, žena nevyzerá mladšie, keď nemá vrásky. Žena vyzerá mladšie, keď má pevnú spodnú kontúru tváre a plné líčka. Výplne a injekcie botoxu riešia konkrétnu vrásku, ale neriešia problém komplexne, nespevnia ovísajúce kontúry a nedajú prirodzený objem do líčok. Aj ženy, ktoré trpeli príliš úzkymi perami, zrazu pri líčení majú pocit, že sa rúž nerozpíja do vrások a pery sú akési vypuklejšie.

Ako pravidelne treba tvárovú gymnastiku vykonávať, koľko jej treba denne venovať času?

Zo začiatku sa jej treba venovať poctivo aj 4-krát do týždňa po jednej hodine. Treba si naozaj vyčleniť 3 týždne a cvičiť 4 dni do týždňa. Potom už stačí 15 minút denne. 15 minút si nájde každá žena. Cvičiť nemusíte zásadne len doma. Ja cvičím pri šoférovaní, pri varení, aj ráno, keď sa prebúdzam. Na cvičenie tvárovej gymnastiky nepotrebujete žiadnu posilňovňu a nemusíte nikam chodiť. Dokonca aj pri práci na počítači sa dá cvičiť.

Čo s kozmetikou? Používať ju rovnako ako predtým? Ako sa kombinuje s tvárovou gymnastikou?

Ja sa držím formulky 40-30-30. 40 % tvárová gymnastika 30 % kozmetika, 30 % výživa. Všetky tieto aspekty musia byť vyvážené pre dosiahnutie očakávaných výsledkov. Kozmetika je dôležitá, ale sama o sebe nezmôže veľa. Nedokáže spevniť ochabnutý sval a vrátiť mu pevnosť. Uprednostňujem čo najčistejšiu kozmetiku bez chémie, mám rada olejčeky a séra, ktoré si aj sama vyrábam.

A čo muži? Prospela by aj im?

Nevidím dôvod, prečo by muži nemali cvičiť. Majú také isté svaly ako my, ženy. Mám kamarátov, ktorí cvičia tajne, keď ich nikto nevidí. Dokonca mi aj volajú a pýtajú si cviky na konkrétne partie tváre.

Čo by ste odporučili ženám, ktoré sa chcú dobre postarať o svoju pleť a čo by ste im, naopak, radšej zakázali?

Nezvyknem nič zakazovať, všetci sme slobodní a robíme slobodné rozhodnutia. Najdôležitejšou zásadou je ochrana pred UVA lúčmi. Pokiaľ nechránime pleť pred slniečkom, tak je nám aj tá najdrahšia kozmetika zbytočná. Solárne poškodenie nezvrátime ani kozmetikou, ani cvičením. To už patrí do rúk dermatológa, ale to už je úplne iná téma. Alfou a omegou je ochrana pre UVA lúčmi, čo najviac živej stravy aj vitamínov a – samozrejme – správna dávka tvárovej gymnastiky.

Aké chyby robia podľa vás ženy v starostlivosti o pleť a cvičení?

Najväčšou chybou je to, že chceme všetko hneď a nevydržíme. Stále hľadáme skratky a uľahčenia ako omladnúť a schudnúť, ale tie bohužiaľ nefungujú. Používame všetko naraz, stačí že vyjde reklama a už kupujeme stále viac a viac produktov. Ešte nespotrebujeme predošlý – a máme zase nový. Od cvičenia očakávame, že zaberie ihneď. Nevydržíme pri kozmetickom produkte, cvičení tela a tváre, ani diéte. Mojou radou je teda vydržať a výsledky sa určite dostavia.

Životospráva a tvárová gymnastika – ovplyvňujú sa navzájom?

Tak ako som už spomenula v predošlej odpovedi, jedno bez druhého nemá dostatočne merateľné výsledky. Správnym výberom potravín vieme podporiť tvorbu kolagénu v pokožke. Preto odporúčam zaradiť do jedálnička zelenú stravu, listové šaláty, orechy a semená. Hlavne ženy po 40-ke by mali byť veľmi vyberavé a voliť tie správne potraviny, keďže tam môže zanechať stopy na tvári a postave aj pokles hormónov. Životospráva a tvárová gymnastika musia byť v symbióze, aby výsledky boli čo najlepšie.

Ak by ste mali vybrať jeden konkrétny cvik z tvárovej gymnastiky, ktorý by žena mala určite často vykonávať, ktorý by to bol?

Asi hollywoodsky úsmev. Naširoko sa usmejeme, kútiky ťaháme smerom k ušiam a zatlačíme až pod lícnu kosť. Vydržíme tak až 7 sekúnd, uvoľníme sa a opakujeme 10-krát. Je to cvik na líčka, jednoduchý a dá sa cvičiť aj v aute. Práve líčka sú častým problémom. V aute môžete cvičiť aj cvik na dvojitú bradu. Špičku jazyka zatlačíme na najvyšší bod podnebia ústnej dutiny, tlačíme asi 5 sekúnd a opakujeme 10-krát. Musíte cítiť, ako sa vám napína podbradok a stredná časť krku.

Stretávate sa s mnohými ženami, ktoré sa dali na tvárovú gymnastiku. Majú svoje príbehy – utkvel vám niektorí v pamäti? Akú máte odozvu na tvárovú gymnastiku?

Zo žien, ktoré sa zúčastnili kurzu tvárovej gymnastiky, sa často stávajú priateľky. Ostávame v kontakte a stretávame sa. Po čase môžem pozorovať merateľné výsledky na ich tvárach. Čo ma teší, je fakt, že ich to nič nestojí. Je to najlacnejšie riešenie všetkých príznakov starnutia a skvelá prevencia.

Na kurze som mala dámu, ktorá mala výrazne poškodenú pleť slnkom a skoro žiadne líčka a pery. Po dvoch mesiacoch pôsobila jej pleť zdravšie a pery mala zrazu viditeľné. Čo ma teší, je aj fakt, že mnoho z klientok si nechá poradiť a upravia aj stravu. Potom sú výsledky ešte evidentnejšie.

V Komárne bola klientka, ktorá bola neskutočne disciplinovaná. Už v polovici kurzu bola taká omladená, že aj ja, ktorá som dosť kritická, som to úplne evidentne videla. Táto klientka bola veľký bojovník a motivovala aj ostatné klientky.

Prečo je dôležité sa zúčastniť kurzu tvárovej gymnastiky?

Na internete nájdete veľa návodov a videí. Pokiaľ ste ešte predtým necvičili, odporúčam si nájsť skúseného lektora, ktorý vám objasní správnu techniku. Technika je alfou a omegou úspechu. Veľa žien cvičí technicky nesprávne, takže namiesto benefitov si môžu vyrobiť neželané vrásky. Lektor vás navedie na správne prevedenie cvikov, naučí správne precítiť dané svalové skupiny. Tvárová gymnastika nie sú len grimasy, ako si mnohí myslia. Podstatou je správne napnutie, precítenie a odizolovanie od ostatných svalových skupín. Iba správna technika vám prinesie očakávané výsledky.

Recept na moje obľúbené sérum s vitamínom C

Vitamín C je jednou zo základných zložiek, ktoré telo potrebuje na syntézu kolagénu a je silným antioxidantom, ktorý dokáže omladiť starnúcu alebo slnkom poškodenú pokožku. Hodnoty vitamínu C vekom klesajú, preto pravidelná aplikácia priamo na pokožku bojuje proti degradácii kolagénu. Klinické štúdie ukazujú, že topicky podávaný Vitamín C povzbudzuje tvorbu kolagénu v pokožke, zosvetľuje pigmentové škvrny, eliminuje dôsledky pôsobenia voľných radikálov a tým napomáha udržaniu mladej a krásnej pleti.

Použitie vitamínu C priamo na pokožku je 20-krát účinnejšie ako orálne užitie.

Jednoduchou aplikáciou priamo na pokožku počas 3 dní môžeme dosiahnuť optimálnu hladinu Vit C v pokožke, ktorú nenaruší ani následne umývanie vodou a prípadné trenie. Takže aj po ukončení topickej aplikácie signifikantné množstvo Vit C ostáva v pokožke až počas ďalších 3 dní.

POTREBUJETE

4 lyžičky ružovej vody alebo obľúbenú pleťovú vodu, najlepšie prírodnú

1 lyžička glycerínu alebo iný emolient (pleťové mlieko bez konzervantov a vône)

1/8 lyžičky prášku Vitamín C, dostanete v lekárni

POSTUP

Najprv zmiešajte C prášok s vodou. Musí sa úplne rozpustiť. Potom pridajte glycerín alebo mlieko. Môžete pridať aj pár kvapiek oleja (ružový, šípkový).

Táto zmes môže byť uskladnená v uzatvorenej fľaši počas niekoľkých dní, nie dlhšie ako 5 dní. Uchovávajte v chladničke.

Iveta Štecová, trénerka tvárovej gymnastiky 

www.tvarova-gymnastika.sk

tel. kontakt: 0902707269