Vášeň

Utorok, december 1, 2015 0 No tags Permalink 0

vasen… strhujúca, silná. Taká, ktorá v jednom okamihu vyvolá záplavu smiechu a vzápätí vodopád sĺz. Vášeň bez ktorej by ste len prežívali, vášeň, vďaka ktorej idete stále dopredu. Vnímate ju vždy, keď sa dotýka vášho srdca, dýcha za vás, bojuje, určuje. A nech je vášeň akákoľvek, povznášajúca či zničujúca, dovoľujúca či pranierujúca, dôležité je to, že vo vás jestvuje. Pretože bez nej by ste boli iba obyčajnými tieňmi …

Nemyslite si však, že Vášeň sa zákonite musí týkať len lásky. Že iba spolu s ňou dokáže kráčať. Nie! Vášeň je s vami aj vtedy, keď chcete získať lepšiu prácu, keď zistíte, že vo vás rastie nový život. Alebo vtedy, keď vidíte nemohúceho starčeka, ako nedokáže prejsť cez cestu, na ktorej sa mihajú autá. Bezmocne stojí, obzerá sa okolo seba, hľadá pomoc… no stále tam stojí opustený. Teraz ste mysleli na to, že v takej chvíli sa vo vás objaví hnev, podráždenosť? Správne! Vášeň má mnoho súrodencov, a každý z nich je jedinečný. No bez Vášne by takisto, ako aj vy, boli iba tieňmi.

Viem, že na svete sú ľudia, ktorí túto ohnivú dámu nikdy nepobozkali. A viem, že mnohí kvôli nej preplakali desiatky tmavých bezútešných nocí. Poznám také bytosti, ktoré Vášeň prežívajú každý deň. Vášeň vie byť krutá, nežne vás objíme, a to len preto, aby vám vzápätí zasadila smrteľnú ranu. Vášeň vie byť láskavá, keď vidí ako prahnete po milovanej osobe. Vášeň vie byť smutná, ak odmietate lásku, šancu, život. A vy to všetko, do poslednej štipky, prežívate spolu s ňou. Pretože Vášeň dýcha vo vašom dychu.

Dnes by som vám rada porozprávala príbeh osudovej Vášne. Áno, jej sestrou bola láska, ale aj zničujúca nenávisť a nepokojná túžba. A prišla k nej aj nesmelá nádej a radostné šťastie. Neviem, či Vášeň postupne objali všetci jej súrodenci, alebo iba poniektorí z nich, lebo ja som do tohto príbehu vstúpila vtedy, keď bol takmer na konci. No viem, že naň nikdy nezabudnem, pretože mi ukázal, čo je v mojom živote dôležité. Prečo musím bojovať a ísť dopredu. Ako to mám urobiť, čoho sa chytiť.

A verím tomu, že TO je dôležité aj pre vás.

Martin je obyčajný muž, v najlepších rokoch, so šticou tmavých vlasov a zelenými očami, ktoré stmavli, keď mi rozprával o svojom živote. Viete, že som si myslela, že tú tmavú zeleň jeho pohľadu vyčaril hnev? Nie, vôbec nie. Bola to Vášeň. Vplietala sa mu pri rozprávaní do pohybov, slov, vkradla sa do očí a šteklila v nich slzy.

Stretla som ho v kníhkupectve, stál pred regálom s knihami… o láske, o osude, o karme. Tušila som, že hľadá na niečo vysvetlenie. Vedela som, že sa mu stalo čosi tragické a bolo mi ho veľmi ľúto, keď som ho pozorovala, ako tam stojí, listuje v knihách, a nevie, ktorú z nich si vybrať. Hádam aj preto som sa mu prihovorila a chcela mu nejako pomôcť. Mykol sa, keď počul môj hlas, pohrúžený sám do seba a uprel na mňa tie svoje oči… plné sĺz.

Čo by ste urobili v takej chvíli? Ako by ste sa zachovali? Zostali by ste, odišli? Ja som sa tak obyčajne ľudsky dotkla jeho ruky a tíško som mu povedala: “Ahoj, ja som Zana. Poď, tu vedľa je malá kaviarnička, pôjdeme na kávu.”

Len prikývol, opatrne položil knihu, ktorú držal k ostatným, pohol sa za mnou a niečo si šemotil. Nepočula som zrozumiteľne, čo vravel, a až neskôr mi vysvetlil, že tá posledná kniha bola o anjeloch.

“Vieš, ty si sa tam tak zjavila, dotkla sa ma, a ja som o tom predtým čítal, Zani. Prišlo mi to také, ako vyslyšanie ktorejsi mojej modlitby. A ver mi, že ich boli desiatky,” objasnil hneď potom, ako sa mi predstavil.

Prikývla som, zrazu to jeho šeptanie malo zmysel. “Nie som anjel, Maťko, ale mám k nim blízko,” usmiala som sa na neho.

Vlastne ani neviem, čo ho prinútilo, aby mi o sebe začal rozprávať. Zrazu sa z neho rinuli slová, nezadržateľne, pomedzi slzy sa miešal smiech, jeho oči temneli a znovu sa rozjasňovali. Počúvala som, cítila jeho vibrácie, vnímala jeho emócie. Jeho Vášeň sa neustále objímala s ktorýmsi zo svojich súrodencov. S láskou, naplnením, strachom, odhodlaním, hnevom, výčitkami, nenávisťou, radosťou, smútkom… no nad všetkými prevyšovala Vášeň. Silná, odhodlaná, bojujúca, milujúca. Martinova Vášeň, vďaka ktorej tu bol, žil, dýchal.

“Svoju ženu som spoznal ešte na strednej a odvtedy sme boli spolu. Či veríš Zanka, alebo nie, boli sme spolu dvadsaťjeden rokov a stále sme sa milovali. Máme dvoch synov, teda ja mám dvoch synov…” stíchol a ja som začínala tušiť, čo sa stalo. “Mladší synček bol také neplánované dieťa, ale veľmi sme sa na neho tešili,” zvýšil vášnivo hlas, pozrel na mňa, či som pochopila.

Stisla som mu ruku, dala najavo, že viem, ako to myslí. Po líci mu stiekla slza, netrpezlivo si ju utrel a pokračoval.

“A potom raz, Danka už mala len mesiac do pôrodu, jej lekári zistili nádor na chrbtici. Neoperovateľný nádor,” skríkol, až sa ľudia v kaviarničke začali obzerať.

“Povedali nám, že môžu zachrániť dieťa, no pre Danku nemôžu nič urobiť. Nikto na svete pre ňu nemohol nič urobiť,” jeho hlas prešiel do šepotu, aby sa napokon zlomil.

“No chápeš to? Mal som si vybrať, mal som rozhodnúť! Byť sudcom pre niekoľko ľudských životov! Moja Danka v tom mala úplne jasno,” bezútešne sa zasmial trpkým smiechom. “Díval som sa na ňu, keď vravela primárovi, že súhlasí s urgentným cisárskym rezom, hoci vedela, že v tom momente, ako dostane narkózu, už sa z nej neprebudí. Vedela, že naše dieťa nikdy neuvidí. Bože, ja som si vtedy myslel, že zošaliem! Snáď len vďaka láske, vášni, ktorá medzi nami bola som nezomrel. No dodnes nechápem, ako som to vydržal,” pokrútil smutne hlavou, prikyvujúc niečomu vo svojom vnútri.

Do očí sa mi vtisli slzy, cítila som jeho žiaľ, nekonečný smútok, bezútešnosť dní, ktorými sa pretĺkal. No cítila som aj silnú vášeň, ktorá vám nedovolí zomrieť spolu s milovanou bytosťou. Vášeň, ktorá Martinovi tvrdo diktovala, aby urobil prvý krok, a potom ďalší. Aby zobral na ruky svojho narodeného synčeka a spolu s ním plakal nad svojou mŕtvou ženou. Vášeň, ktorá ho prinútila, aby sa spolu s ňou opäť nadýchol a láskavo ho pri tom prvom nádychu, ktorý mu trhal dušu, objímala.

Prajem aj vám, priatelia moji, aby tá VAŠA Vášeň od vás nikdy neodišla. Aby ste spolu s ňou dokázali kráčať po spletitých cestách života. Aby ste sa vďaka jej sile vedeli vzoprieť osudu, ktorý vás bude neúnavne bičovať. Aby ste spolu s Vášňou milovali, túžili, bojovali. A veľmi vám prajem, aby vás Vášeň objímala pri vašich životných rozhodnutiach…

 

Vaša Zana