Zdravie a krása

Správna domáca starostlivosť o pleť a vlasy po opaľovaní v 5 krokoch

27. júla 2022
Obrázok od Anh Tuan Nguyen z Pixabay 

Starostlivosť o pokožku a vlasy po opaľovaní býva často podceňovaná práve preto, že jej dôsledky nie sú viditeľné, respektíve citeľné okamžite, pokiaľ sa nespálime. Prešľapy leta sa však neľútostne prejavia oveľa neskôr. Na udržanie zdravej pokožky i vlasov je preto nevyhnutná vhodná a včasná starostlivosť po opaľovaní, ktorá vám navyše pomôže udržať krásne dlhotrvajúce opálenie. Dobrou správou je, že všetko, čo potrebujete, si viete jednoducho vyrobiť z dostupných ingrediencií a k dokonalému výsledku vedie len päť krokov. Recepty sú vhodné pre každý typ pleti a sú takisto skvelou prvou pomocou. Tak neváhajte a vyskúšajte. Leto sa totiž ešte zďaleka nekončí!

KROK č. 1 – SPRCHA

Základom starostlivosti o pleť a vlasy po opaľovaní je vlažná sprcha, ktorou zmyjeme zvyšky chlórovanej či slanej vody, opaľovacích prípravkov, potu, kožného mazu, prachu a iných nečistôt. Vyčistená pleť bude totiž potom môcť oveľa rýchlejšie absorbovať dôležité látky z následne nanesených prípravkov.

Tip: Pri starostlivosti po opaľovaní rozhodne neplatí, že „menej je niekedy viac“, pretože čím viac výživy svojej pokožke a vlasom po opaľovaní doprajete, tým budú zdravšie a tým dlhšie si zároveň udržíte svoje opálenie.

 

KROK č. 2 – KÚPEĽ

Môže sa to zdať ako paradox, ale  po celodennom pobyte pri vode si pleť vystavená slnku dokonale oddýchne a upokojí vo vode. Preto si po očistnej sprche po opaľovaní doprajte aj vhodný kúpeľ!

Hydratačný kúpeľ z čerstvého mlieka

Potrebujeme: 2 l mlieka, 2 PL olivového oleja, 2 PL medu

Postup: Vaňu naplňte vlažnou vodou a nalejte do nej mleiko, pridajte olivový olej a med a všetko dobre premiešajte. Kúpeľ si doprajte na dobu 15 minút a po ňom sa už neoplachujte, len sa jemne osušte mäkkým uterákom. Vaša pleť zostane príjemne jemná, hydratovaná a voňavá.

Tip: Pri nadmernom slnení či dokonca spálení pôsobí upokojujúco kúpeľ, do ktorého primiešate buď podmaslie, jogurt, hrsť ovsených vločiek alebo jedlú sódu.

 

KROK č. 3 – OBKLAD

Pre upokojenie spálenej pokožky sú veľmi účinné obklady postihnutých miest:

  • uterák namočený do studenej čistej alebo borovej vody,
  • uterák namočený do čerstvo uvareného a vychladeného čierneho alebo zeleného čaju,
  • obklad z vychladeného bieleho jogurtu, mlieka, srvátky, kefíru alebo tvarohu,
  • obklad z hypermangánu,
  • ovocné obklady z jahodovej šťavy či drene,
  • na plátky nakrájaná uhorka, jablko alebo avokádo,
  • gél z aloe vera, kokosový olej.

Tip: Popri obkladoch nezabudnite aj na celkovú hydratáciu organizmu a dostatočný príjem tekutín. Na spáleniny pomáha tiež ponorenie do termálnej vody. 

 

KROK č. 4 – MASKA

Ideálnou doplnkovou starostlivosťou po opaľovaní sú pleťové masky s upokojujúcimi a regeneračnými účinkami. Vhodné sú nielen na tvár, ale na všetky časti vystavované slnku.

Náš tip:

Pomôcť môže aj kokosový olej a voda

Slnko svieti a život je krajší. Dáte si SPF a máte pocit, že dokážete dobyť celý svet, však? To je skvelé, ale aj keď ste sa vyhli spáleniu, vaša pokožka potrebuje po opaľovaní dobrú regeneráciu. Slnko totiž (rovnako ako vietor) pokožku vysušuje a ak jej nepomôžete s regeneráciou, môžu sa objaviť vrásky.Preto je starostlivosť o pokožku po slnku rovnako dôležitá ako aplikácia SPF.

Domáca maska prvej pomoci

Potrebujeme: 2 PL medu, 2 PL mandľového oleja a 1 žĺtok

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame a zmes nanesieme na spálené miesta. Necháme pôsobiť približne 20 minút.

 

Avokádová maska na upokojenie

Potrebujeme: ½ avokáda, 1 ČL medu, 1 citrón

Postup: Polovicu avokáda rozmiešame na kašu s 1 ČL medu a pár kvapkami citróna. Zmes nanesieme na pleť a necháme pôsobiť okolo 20 minút.

 

Tvarohová maska na hydratáciu

Potrebujeme: 1 jemný tvaroh, 1 kyslú smotanu, 2 PL medu

Postup: Všetky ingrediencie zmiešame a nanesieme na potrebné miesta. Necháme pôsobiť zhruba 20 minút.

Tip: Doprajte si počas opaľovacej sezóny aspoň jedenkrát za týždeň peeling. Nemusíte sa báť, že si ním zničíte opálenie, práve naopak! Zviditeľníte ho, pretože odstránite odumreté bunky, ktoré by pokožke bránili prijímať výživné látky z nanášaných prípravkov.

 

KROK č. 5 – VLASOVÝ ZÁBAL

Olej nad zlato

Jedným z najúčinnejších a najvyhľadávanejších prírodných produktov na poškodené vlasy je olivový olej. Vynikajúci je však aj mandľový a arganový.

 

Regeneračný vlasový zábal

Potrebujeme: olivový olej

Postup: Olej nanesieme prstami podľa potreby na celé vlasy alebo na končeky. Necháme pôsobiť 30 minút a opláchneme. Najlepšie je masku opakovať raz týždenne aspoň mesiac.

 

Zvláčňujúci vlasový zábal

Potrebujeme: 3 PL olivového oleja, 2 PL medu

Postup:  Do olivového oleja vmiešame med a nanesieme na vlasy. Necháme pôsobiť 15 až 20 minút a umyjeme šampónom. Opakujeme raz za týždeň po dobu aspoň 2 až 3 týždňov.

 

Vyživujúci vlasový zábal

Potrebujeme: mandľový alebo arganový olej

Postup:  Do celej dĺžky vlasov vmasírujeme vybraný olej a zábal necháme pôsobiť 1 hodinu. Následne vlasy umyjeme šampónom a nanesieme kondicionér. V prípade potreby si môžeme kedykoľvek vmasírovať do vlasov zopár kvapiek jedného z olejov bez oplachovania.

 
Zjemňujúci vlasový zábal

Potrebujeme: 1 dcl olivového oleja, 1 vaječný žĺtok

Postup: Olej dôkladne zmiešame so žĺtkom a nanesieme na vlasy. Necháme pôsobiť 30 minút. Pri umývaní použijeme len veľmi vlažnú – takmer studenú vodu, aby sa žĺtok na vlasoch nezrazil, pretože potom by išli ťažko umyť.

 

Poklady z chladničky

Okrem výživných olejov sú na výdatnú vlasovú kozmetiku vhodné aj mnohé chutné ingrediencie z chladničky alebo špajzy.

 
Smotanový zábal

Potrebujeme: 1 dcl kyslej smotany, 1 ČL medu

Postup: Smotanu zmiešame s medom a nanesieme na vysušené pramene. Necháme pôsobiť 20 minút.

 

Banánový zábal

Potrebujeme: 1 zrelý (ale nie prezretý) banán, pár kvapiek mlieka

Postup: Banán rozmixujeme  banán s niekoľkými kvapkami mlieka. Nanesieme a  necháme pôsobiť 15 minút.

 

Citrónový zábal

Potrebujeme: 1 citrón

Postup: Šťavu z citróna vytlačíme do pohára, dolejme ho vodou a zmes nanesieme rovnomerne do celej dĺžky vlasov. Necháme pôsobiť 15 minút.

Tip: Pri zábaloch si vlasy vždy zabaľte do igelitového vrecúška a potom so uteráka, aby sa udržiavala teplota, ktorá pomôže oleju lepšie vsiaknuť do zničených vlasov.

Napísala: ZunaS