Novinky

Hercule Poirot a rafinovaný prípad zavraždenej upratovačky

13. marca 2023

„Klasická Christie… nešetrí falošnými stopami a od tých skutočných odvádza našu pozornosť vždy v tom najsprávnejšom okamihu,“ napísali v Birmingham Post.

Román Smrť pani McGintyovej z roku 1952 vychádza v novom vydaní. Zaujme rafinovane skonštruovaným príbehom s množstvom podozrivých, napínavým do samého konca. Poirotovým povestným malým sivým bunkám tentoraz prichádza na pomoc svojrázna autorka detektívok Ariadne Oliverová so svojou ženskou intuíciou.

Tichou dedinkou Broadhinny na malebnom anglickom vidieku otrasie surová vražda: starú upratovačku McGintyovú ktosi zniesol zo sveta silným úderom do tyla. Podozrenie ihneď padne na jej podnájomníka Jamesa Bentleyho, čudáckeho mladého muža bez prostriedkov. Súd Bentleyho uzná vinným, no inšpektor Spence má napriek tomu veľké pochybnosti o jeho vine, a tak sa s prosbou o pomoc obráti na svojho starého priateľa, súkromného detektíva Hercula Poirota na dôchodku.

„Ak pani McGintyovú nezabil James Bentley, musel to urobiť niekto iný. Sama si neodsekla kus hlavy. Možno objavíte čosi, čo mi uniklo….“

Len čo sa Poirot oboznámi s prípadom, rozhodne sa stoj čo stoj zabrániť poprave nevinného človeka a vypátrať skutočného vraha. Netuší však, že tým sa aj jeho život ocitol vo vážnom ohrození…

Smrť pani McGintyovej je typická poirotovka, ktorú si s chuťou prečítate opäť aj po rokoch. Opäť dala po 16 rokoch dokopy Hercula Poirota a milú karikatúru samotnej Agathy Christie, spisovateľku Ariadne Oliverovú. Navyše do hry vstupuje aj inšpektor Spence, takže hneď tri staré známe postavy, o to je celý príbeh lákavejší a viac si ho vychutnáme.
Vďaka pani Oliverovej si uvedomujeme utrpenie, ktoré musí podstúpiť slávna spisovateľka detektívok pri dramatizácii svojho diela. Trpí však aj Hercule Poirot, keďže jeho hostiteľka nemá práve v krvi poriadok a metodickosť. No a o jej kulinárskych schopnostiach…či skôr ne-schopnostiach by sa dalo tiež hovoriť.

Kniha sa dočkala viacerých filmových a televíznych spracovaní, najnovšie z roku 2015 vo francúzskej produkcii. V roku 2008 prirodzene vznikol diel so slávnym Davidom Suchetom.

Milan Buno, knižný publicistaSmrť pani McGintyovej: https://www.bux.sk/knihy/714161-smrt-pani-mcgintyoej.html