Zdravie a krása

Novoročná detoxikácia

25. januára 2023
Obrázok od Silvia z Pixabay 

Počas vianočných sviatkov azda každý z nás povolí uzdu svojej stravovacej disciplíne. Následky môžeme pocítiť viac či menej, no naše telo neoklameme. Veľmi dobre vie, čo všetko sme si „dopriali“. Neplechu sa snažíme zachrániť novoročnými predsavzatiami o zdravom životnom štýle… Oveľa lepším riešením je však zaručená detoxikácia, ktorá nášmu telo dokáže pomôcť zvnútra aj zvonka. Škodlivé látky do nášho tela totiž neprenikajú len z toho, čo skonzumujeme, ale napríklad aj z ovzdušia. Cez kožu sa dostávajú do organizmu, hromadia sa v črevách a následne putujú do krvi. Telo sa síce dokáže toxínov zbavovať aj samo, no občas by sme mu v tomto boji mali prísť na pomoc. Nasaďte si preto detox a vstúpte do nového roka v čistej „zbroji“!

 

Detox nie je hladovka

Najväčšou hrúbkou v pravopise detoxikácie je zamieňanie si očistného detoxikačného procesu s hladovkou. Radikálnou formou detoxu môže byť pôst, avšak úplný môžete dodržiavať len 24 hodín, maximálne 36 bez nutnosti lekárskeho dohľadu. Nie je však možné celé dni nič nejesť a piť len čistú vodu, čo vedie k absolútnemu vyčerpaniu. Dlhodobé hladovanie je totiž stav, kedy telo neprijíma základné nutričné a biologické látky, vďaka čomu má nulovú energiu na každodenné fungovanie. Detox má byť oproti tomu očistný proces, počas ktorého sa telo zbavuje škodlivých látok, ale zároveň sa zvyšuje prísun chýbajúcich vitamínov, podporuje sa peristaltika čriev či správne fungovanie obličiek. Mnohí tiež mylne považujú detox ako prostriedok na chudnutie. Mierny úbytok hmotnosti môže byť jeho sprievodným vedľajším účinkom, nie však primárnym cieľom detoxikácie – tým má byť očistenie organizmu. V tom mu prirodzene pomáhajú orgány a systémy na to určené ­– pľúca, pečeň, črevá, ľadviny, lymfatické uzliny a koža. Mali by sme im preto venovať zvýšenú starostlivosť.

Tip: Ako spoznáte, že máte telo zaplavené toxínmi a je najvyšší čas začať s detoxikáciou? K hlavným fyzickým príznakom patrí únava, málo energie, bolesti hlavy, prechladnutie, problémy s trávením, priberanie na hmotnosti, zápcha, alergie, kožné ochorenia, ekzémy, biely povlak jazyka, lámavé nechty, suché vlasy a k psychickým nervozita, hnev, podráždenosť až agresivita.

 

Súhra tela, mysle a duše

Základom správnej a účinnej detoxikácie je jej priebeh na troch úrovniach – tela, mysle a duše. Obrovský význam pri detoxe totiž zohráva prepojenie fyzického a psychického stavu. Pokiaľ napríklad budete detoxikáciu vykonávať nasilu a vnútorne sa s ňou nestotožníte, určite nebude mať na váš organizmus taký blahodarný účinok, aký by mala, ak jej otvoríte aj myseľ a dušu. O level vyššie sa posuniete, ak v dôsledku svojho nového nastavenia zmeníte aj celkové názory a priority ohľadom zdravia a životosprávy – úplne ideálne bude, ak sa ich rozhodnete osvojiť nielen na dobu detoxikácie, ale zvolíte si zdravý životný štýl na dobu neurčitú.

Tip: Pokiaľ s detoxikáciou nemáte ešte žiadne skúsenosti, vyskúšajte recept pre začiatočníkov. Jej základom je citrónovo-žihľavová kúra. Citrón čistí pečeň, prospieva tráveniu a posilňuje imunitu. Jeho antioxidanty ničia voľné radikály. Žihľava zase odstraňuje toxíny a odpadové látky z krvi.  Postup je úplne jednoduchý – počas niekoľkých týždňov (podľa toho, ako bude vaše telo reagovať) vypite každé ráno nalačno pohár vody s čerstvou šťavou z polovice citróna a neskôr počas dňa šálku žihľavového čaju.

 

Spôsoby detoxikácie zvnútra aj zvonka

Doprajte svojmu telu dvojnásobnú detoxikáciu – zvnútra aj zvonka! Pri vnútornej detoxikácii je potrebné dbať na znížený príjem vysokoenergetických potravín a dostatočný príjem potravín, hlavne s obsahom vlákniny – ovocie, zelenina, celozrnné pečivo, ďalej dostatočný prísun vitamínov a antiaxidantov. Najvhodnejšie je vyberať si  potraviny, ktoré majú diruetické účinky – červená repa, kapusta, cuketa, chren. Mnoho vnútorných detoxikácií je založených na princípe špeciálnych diét, napríklad ovocnej, vegetariánskej či z ovocných alebo zeleninových štiav. Dôležité je dodržiavať pitný režim a za jeden deň vypiť 2 až 3 litre vody. Ako vedľajší účinok zmeny prijímanej stravy a tekutín sa môže dostaviť únava, kvôli čomu by sa mali v čase detoxikácie obmedziť náročné fyzické aktivity a nahradiť ich relaxačnými cvičeniami ­a dbať takisto na dostatok spánku. Ďalšími negatívnymi sprievodnými javmi môžu byť hlad, bolesť hlavy či malátnosť. Odmena v podobe prečisteného organizmu a vitálneho pocitu po detoxikácii však rozhodne stojí za to! K spôsobom detoxikácie zvonka patria očisťujúce masáže, sauna či špeciálne kúpele so soľou a rôznymi bylinkami. Vynikajúce sú napríklad žihľava, mäta pieporná, pestrec mariánsky či breza previsnutá.

Tip: K ďalším negatívnym faktorom, kvôli ktorým by sme nemali zabúdať na detoxikáciu patria všetky negatívne vplyvy na fyzický a psychický stav organizmu – okrem nevhodného jedla a alkoholu takisto fajčenie, rôzne lieky, toxíny zo životného prostredia, ďalej výkyvy počasia, málo pohybu, sedavé zamestnanie, oslabená imunita, stres, emočne napäté rodinné a spoločenské vzťahy a psychická nepohoda. Ľudia, ktorí majú zlú životosprávu a prežívajú permanentne ťažké životné situácie, by preto mali detoxikovať svoj organizmus počas celého roka.

 

PRÍCHUTE DETOXIKÁCIE

OVOCNOZELENINOVÁ

Počas detoxikácie ovocnými a zeleninovými šťavami sú dovolené len čerstvé šťavy z ovocia a zeleniny, bylinkové čaje a dostatok čistej vody. Na kúru je potrebné sa vopred pripraviť obmedzovaním nezdravých potravín. Takisto po jej skončení treba prechádzať na normálnu stravu pomaly a postupne, inak by ste si mohli uškodiť. Pokiaľ vás trápia zdravotné problémy, konzultujte radšej vhodnosť takejto detoxikácie s odborníkom.

Zvnútra: Počas 7 dní treba denne vypiť v šiestich dávkach 1 až 2 litre čerstvých štiav. Pripravujte si ich maximálne na 12 hodín vopred, pretože dlhším skladovaním bude šťava prichádzať o cenné látky.
Zvonka: Počas „šťavnatej“ kúry je odporúčané častejšie sprchovanie na zmytie toxínov vyplavujúcich sa na povrch pokožky.

 

MEDOVÁ & ALOE VERA

O silných detoxikačných účinkoch medu niet pochýb už tisícročia. Obsahuje včeliu materskú kašičku, prírodné sacharidy, bielkoviny, vlákninu, vápnik, horčík, železo, zinok, fosfor, draslík, mangán, sodík, selén, vitamíny skupiny B, vitamíny A, C, D, E a K, kyselinu pantoténovú, éterické oleje a ešte oveľa viac v závislosti od druhov rastlín, od lokality zberu i ročného obdobia. Ďalším detoxikačným zázrakom, známym tisícky rokov je aloe vera, ktorej gél obsahuje okolo dvesto vysoko hodnotných biologicky aktívnych látok ako enzýmy, vitamíny B1, B2, B6, B12, A, C a E, kyselina fólová a niktonínová, minerály ako vápnik, zinok, horčík, draslík, sodík, mangán, bioflavonoidy či esenciálne aminokyseliny. Vyváženou kombináciou vitamínov a minerálov je doslova bombou. Takže niet pochýb, že spolu s medom tvoria pár snov!

Zvnútra:3 až 6 listov aloe vera pozdĺžne odrežte vrchnú časť a lyžičkou vyškrabte bezfarebný gél z ich vnútra. Odvážte ho a zmiešajte s rovnakým množstvom medu. Zmes nalejte do sklenenej fľašky a uchovávajte v chladničke. Každý deň konzumujte jednu lyžičku. Do tejto zmesi môžete pridať aj šťavu z citróna, postrúhaný zázvor alebo 500 ml vína a 100 ml liehu. Lúhujte 7 dní, preceďte a pite každé ráno nalačno jednu polievkovú lyžicu až do spotrebovania celej dávky.
Zvonka: Biologicky aktívne látky obsiahnuté v mede podporujú rýchle odstraňovanie jedov z tela. Enzýmy v aleo vera pomáhajú pri budovaní nových a obnove poškodených buniek.

Zmes aloe s medom preto môžete použiť aj na detoxikačnú masáž celého tela, obklady jednotlivých partií či pleťovú masku.

 

KORENINOVÁ

Kurkuma alias indický šafran obsahuje aktívnu zložku, tzv. kurkumín, ktorý je antioxidačným pokladom pre imunitný systém, podporuje činnosť pečene, trávenie, napomáha štiepeniu toxínov a má žlčopudné účinky.

Zvnútra: Kurkumovú vnútornú detoxikáciu môžete jesť alebo piť. Pridávajte kurkumu pravidelne do pripravovaných pokrmov alebo si pridajte štipku do pohára s vodou a jednoducho vypite.
Zvonka: Zmiešajte prášok kurkumy s ricínovým olejom – zmes je ideálna obzvlášť pre ženy, ktoré by si ju mali natierať najmä na prsia a pod paže, pretože vysáva škodlivé toxíny z lymfatických uzlín. Zvonka je kurkuma takisto vhodná na čistenie pleti – zmiešajte kurkumu s  čistou vodou a umývajte si ňou pokožku tváre.

 

HORKO-SLANÁ

Epsomská soľ (síran horečnatý) je zložená z minerálov horčíku a síranu. Ako je známe horčík zohráva v tele významnú úlohu pri regulácii aktivity viac ako 325 enzýmov, znižuje zápaly, pomáha zlepšovať funkcie svalov a nervov a takisto pomáha pri produkcii serotonínu, hormónu vyvolávajúceho pocity pohody a šťastia. Sírany zlepšujú vstrebávanie živín, vyplavujú z tela toxíny a údajne pomáhajú zmierňovať aj migrény. Často býva zamieňaná s ďalšou horkou soľou – Glauberovou (síran sodný). Asi dve tretiny jej síranu sodného však tvorí prírodný minerál mirabilit a zvyšok je tvorený z vedľajších chemických procesov, napríklad pri výrobe kyseliny chlorovodíkovej alebo úpravy uránovej rudy.

Zvnútra: Možno sa stretnúť s návodmi na vnútornú detoxikáciu pomocou Epsomskej alebo Glauberovej soli, ale pozitívne účinky na zdravie po ich perorálnom užívaní a bezpečnosť takéhoto spôsobu detoxu sú však sporné. Treba mať totiž na pamäti, že ide o silné laxatíva, ktoré z tela odplavujú nielen toxické látky, ale aj potrebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Odborníci tvrdia, že pri ich častom užívaní by mohlo dôjsť až k poškodeniu obličiek. Za zdraviu prospešné sú preto považované minerálne vody s obsahom horkých solí, ktoré majú takisto laxatívny, ale popritom aj liečebný účinok pri chorobách črevných katarov. Spolu s nimi je vhodné užívať probiotiká na znovunastolenie prirodzenej črevnej mikroflóry. U nás je známa najmä minerálna voda Šaratica či minerálne vody od Hunyadi János, ktorí majú v ponuke niekoľko minerálnych vôd s Epsomskou či Galuberovou soľou s rôznym pomerom týchto solí. V primeranej miere spolu s dostatočným prísunom stratených minerálov dokážu pomôcť znížiť vytváranie žlčových kameňov, iniciujú sťahovanie žlčníka, čím stimulujú silnejšie prúdenie žlčovej tekutiny do čriev. Pri dlhodobom užívaní pomáhajú pravidelnému vyprázdňovaniu žlčového mechúra, preplachujú črevnú stenu, čím pomáhajú odplaviť zápalové nánosy a baktérie spolu so stolicou, vďaka čomu odstraňujú aj nepríjemné nadúvanie či bolesti brucha. Piť by ste ich však nemali, pokiaľ máte vred žalúdka alebo dvanástnika, srdcovú alebo obličkovú nedostatočnosť, nedostatok žlčovej kyseliny, zvraciate či ste dehydratovaný. Glauberova soľ je pre vysoký obsah sodíkovým katiónov nevhodná aj pri hypertenzii a edémoch. Pri problémoch so žlčovými kameňmi alebo pri ochoreniach pečene, obličiek a hrubého čreva použitie týchto solí konzultujte s lekárom.
Zvonka: Výskumy dokázali, že horčík a sírany sa veľmi jednoducho vstrebávajú do pokožky. Ideálnym spôsobom, ako doplniť tieto minerály, je preto kúpeľ. Doprajte si horko-slanú kúpeľ trikrát do týždňa ­– do horúcej vody nasypte dva hrnčeky Epsomskej soli (pred kúpeľom môžete aj jemne vydrhnúť kefou) alebo píling – vymiešajte za hrsť Epsomskej soli a lyžicu olivového oleja do hustej pasty, zmes vmasírujte do pokožky, nechajte pôsobiť 5 minút a opláchnite.

 

OLEJOVÁ

Vďaka svojmu zloženiu sú v detoxikačom procese účinné najmä dva oleje – kokosový a ľanový.


Kokosový olej

O kokosovom oleji sa nie nadarmo hovorí, že je to najzdravší olej na zemeguli. Jeho kyselina laurová má silné antivírusové účinky a kyselina kaprylová je skvelá proti kvasinkám. Dokáže vďaka tomu zatočiť aj s nepríjemnou kandidózou. Už jedna čajová lyžička kokosového oleja denne dokáže poraziť kvasinky. Zároveň urýchľuje odplavovanie toxických látok z tela, zlepšuje trávenie a je bojovníkom proti zápche.

Zvnútra: Detoxikácia kokosovým olejom by mala trvať 3 až 7 dní. Pokiaľ sa rozhodnete pre vnútornú detoxikáciu, mali by ste na začiatok trikrát denne zjesť dve polievkové lyžice kokosového oleja. Postupne môžete počet lyžíc zvyšovať až kým nedosiahnete ideálne množstvo 14 lyžíc. Po dvoch dňoch sa u vás môžu objaviť nepríjemné príznaky, ako bolesť hlavy, pocity únavy či podráždenosť. Všetko je však v poriadku, ide o znak toho, že detoxikácia začala zaberať.
Zvonka: Masáž kokosovým olejom má čistiace účinky. Svoju pokožku ním môžete krásne očistiť od toxických látok aj doma, ak sa po kúpeli natriete teplým rozpusteným olejom. Môžete ho takisto použiť aj na tvár. Vysokým obsahom prírodných antioxidantov podporuje  regeneráciu pleti a chráni ju pred voľnými radikálmi a škodlivými vonkajšími vplyvmi.

 

Ľanový olej

Ľanový olej lisovaný za studena obsahuje omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny, vďaka čomu pôsobí ako silný stimulant imunitného systému. Prečisťuje cievy a organizmus od zlého cholesterolu. Očisťuje bunky, orgány, obličky a močové cesty. Zároveň pomáha pri zápche a odstraňuje žlčové kamene.

 Zvnútra: Ráno pridajte do jogurtu jednu lyžičku studeného ľanového oleja a nalačno skonzumujte. Olej však určite nezohrievajte, pretože potom sa stáva karcinogénnym.
Zvonka: Ľanovým olejom môžete, tak ako aj kokosovým, natierať po kúpeli celú svoju pokožku. Vhodný je rovnako aj na masáže.

ZunaS