RECEPTY A RADY Zdravie a krása

Nezabúdajme v lete na pery

7. augusta 2023
Obrázok od Pexels z Pixabay

Jemná pokožka pier je v lete skúšaná slnečnými lúčmi rovnako ako zvyšok pleti, preto by sme na pravidelnú starostlivosť o ňu nemali zabúdať. Je pritom veľmi jednoduchá a rýchla. Vyrobte si vyživujúci domáci píling, masku či balzam a zoberte letné mesiace útokom s krásnymi a zvodnými perami!

 

Preč so suchou pokožkou

Na povrchu pier sa tvorí suchá pokožka, tak ako aj na zvyšku pleti, a preto je ju rovnako potrebné šetrne odstrániť pílingom. Okrem odstránenia suchej kože sa vďaka pílingu zlepší aj prekrvenie pier, takže budú zdravšie a rúž či lesk sa na ne bude nielen lepšie nanášať, ale aj oveľa krajšie na nich vyzerať.

Tip: Píling sa nanáša na očistené a osušené pery jemným pohybom – v žiadnom prípade pokožku „nedrhneme“, čo by ju mohlo podráždiť a poškodiť. Následne píling jemne opláchneme a nanesieme vrstvu hydratačného balzamu. Píling aplikujte 1 – 2 týždenne, ale viackrát už nie.

 

RECEPT

DOMÁCI PÍLING NA PERY

 

Potrebujeme: Na každý píling potrebujeme 3 zložky:

  • olejová zložka: kokosový, mandľový, olivový či hroznový olej
  • hydratačná zložka –med, mlieko, bambucké maslo, jogurt,  vazelína či  rozmixované ovocie, ako kivi či jahody
  • zložka s hrubými časticami – kryštálový alebo hnedý cukor, hrubozrnná morská soľ, kávová usadenina či kakaový prášok

Postup: Všetky tri vybrané zložky dobre zmiešame a použijeme klasickým spôsobom.

 

Tip: Do domáceho pílingu môžeme pridať aj štvrtú zložku, a to voňavú, ktorou môže byť škorica, vanilkový extrakt, ružová voda, citrónová šťava či esenciálne oleje, napríklad levanduľový, pomarančový či mätový. To, ako jednotlivé ingrediencie namiešame, je na našej fantázii, stačí využiť to, čo máme doma a nebáť sa experimentovať. Dôležité je, aby vo výsledku vznikla nie príliš riedka pasta, ktorú budeme môcť ľahko aplikovať.

 

Hĺbková výživa pomocou masky

Maska na pery zabezpečí ich hlbšiu výživu a hydratáciu, pretože im dodá potrebné živiny v podobe vitamínov a minerálov a zjemní hrubšiu a suchšiu pokožku. Jej použitie sa odporúča najmä počas suchšieho leta alebo ak žijeme v suchšom podnebí či zažívame stresujúce obdobia, čo sa na zdraví pier takisto odráža.

 

Tip: Masku na pery necháme po aplikácii pôsobiť aspoň 15 minút a v niektorých prípadoch aj počas celej noci. Pery po odstránení masky opláchneme a nanesieme na ne hydratačný balzam.

 

RECEPT

DOMÁCA MASKA NA PERY

Potrebujeme: 1 ČL medu, a 1 ČL kokosového (alebo iného) oleja

Postup: Obe ingrediencie zmiešame a aplikujeme na očistené pery na 15 minút a následne opláchneme.

 Tip: Olejovú zložku môžeme v maske nahradiť rozmixovaným avokádom.

 

Správna ochrana

Ponuka balzamov na pery je veľmi široká, no v prvom rade treba pri výbere venovať pozornosť zloženiu. Ingrediencií pritom nemá byť veľa (kombinácia prílišného množstva rôznych látok môže spôsobiť akurát podráždenie), ale mali by byť kvalitné a výživné. Medzi najúčinnejšie zložky balzamov na pery patria včelí vosk, glycerín, bambucké maslo, lanolín, vitamín E a aloe vera. Vhodný balzam na pery na leto, by mal mať ochranu proti UV žiareniu s faktorom aspoň SPF 15, no čím vyšší faktor, tým lepšie.

Tip: Je potrebné vyhýbať sa balzamom na pery obsahujúcim alkoholy, ktoré pokožku ešte viac vysušujú a taktiež obsahujúcim parfumy a parabény, ktoré môžu pôsobiť dráždivo.

 

RECEPT

DOMÁCI BALZAM NA PERY

 

Potrebujeme (na 100 g balzamu): 24 g včelieho vosku, 60 g mandľového oleja, 12 g kokosového oleja, 12 g bambuckého masla, 1 g vitamínu E, 1 g príchute do balzamov

Postup: V malom hrnčeku, ktorý vložíme to hrnca s horúcou vodou roztopíme včelí vosk a potom všetky ostatné ingrediencie a dobre ich premiešame. Nalejeme do nádoby alebo viacerých menších nádobiek a počkáme, kým hmota  nevychladne a nestuhne a až potom ich uzatvoríme. Na každý obal vždy napíšeme dátum výroby a spotrebujeme do 6 mesiacov.

Tip: Keď do domácej kozmetiky bez vody – čiže z voskov, masiel a olejov nedávame konzervanty, je potrebné dávať počas výroby veľký pozor na to, aby sa do balzamovej zmesi nedostala voda, ktorá by umožnila život mikróbov. Akákoľvek kozmetika obsahujúca vodu, ktorá neobsahuje konzervant, má totiž životnosť v chladničke len pár dní. Ak chceme, aby balzam vydržal dlhšie (9 – 12 mesiacov) pri výrobe pridáme ako antioxidant  1 – 2 % vitamínu E, ktorý zabráni aj starnutiu a žltnutiu tukov.

 

TIP NA ZÁVER: Ak nemáte čas alebo chuť na pílingy, masky alebo balzamy na pery, pomôže v starostlivosti aj malá zmena – začnite namiesto bežného rúžu používať zvlhčujúci, ktorý obsahuje okrem pigmentu aj hydratačnú zložku alebo prípadne pred nanesením bežného rúžu, aplikujte vrstvu balzamu, ktorá ich vyživí a vytvorí voči vysušujúcemu rúžu ochrannú vrstvu. Pre docielenie zdravých a krásnych pier nezabudnite takisto dodržiavať ďalšie pravidlá:

·         neoblizovať: pri pocite suchých pier ich neoblizujeme, pretože ich to ešte viac vysušuje a navyše sa so slinami na perách hromadia kvasinky, ktoré môžu spôsobiť zápal

·         nechytať: pery nechytáme rukami, pretože ak sú popraskané, môžeme si do nich zaniesť baktérie a mikroorganizmy, čo môže takisto viesť k vzniku zápalu, takže ak nemáte balzam v tyčinkovej forme, ale v nádobke, nenanášajte si ho prstami, ak ste predtým nemali možnosť si ruky umyť – na nanášanie môžete používať špachtličku, ktorú je potrebné vždy po použití umyť

·         hydratácia zvnútra: každý deň je potrebné vypiť približne 2 litre, respektíve 8 pohárov vody, ideálne čistej – pitný režim môžu dopĺňať aj minerálne vody alebo nesladené čaje, avšak pitie kávy, sladených nápojov a alkoholu by sme mali znížiť na minimum

·         pestrá strava: zdravie pier závisí aj od správnej životosprávy a stravy, ktorá by mala byť pestrá a bohatá na vitamíny – vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín C a E – a minerály – horčík, vápnik a zinok, ktoré pomôžu pokožke pier udržať si hydratáciu, pričom potrebné živiny nájdeme v zelenej listovej zelenine, rastlinných olejoch, mliečnych výrobkoch, rybách, paradajkách, mrkve, sladkých zemiakoch, marhuliach či citrusoch

·         odličovať: pri odličovaní pred spaním pery rozhodne nevynechávame, pretože to môže mať úplne rovnaké následky ako keby sme si neodličovali tvár. Po poctivom odlíčení nezabudnite na noc naniesť balzam

 

 

ZunaS