Zdravie a krása

Ktoré materiály vo vašej záhrade dobre zvládnu nástrahy počasia?

13. novembra 2020

Exteriérový nábytok a exteriérové prvky stavby, ako vonkajšia omietka, betónová dlažba, ale aj bazén, garáž či pergola, sú vystavené veľkým teplotným rozdielom, vode, vlhku aj mrazu. Zvládnu to?

Záleží na materiáli. Hoci „soudruzi z NDR“ by určite prisahali na plast, mýlia sa. Niektoré jeho druhy veľa nevydržia, čo bolo zrejmé aj vo filme Pelíšky, z ktorého sme si požičali citát. Ak je z umelej hmoty záhradný nábytok, určite nie je zlé ho na zimu niekam schovať alebo treba rátať s tým, že nasledujúcu jar bude možno fľakatý, možno krehkejší a bude treba zaobstarať nový. Kým vlhko a dážď stolíku, stoličkám či ležadlu neprekážajú, mráz je silný súper.

Naopak zas platí, že plastová imitácia dreva ako terasová podlaha je vyrobená tak, že mrazy zvláda lepšie, no vplyvom slnka, dažďa a zimy – jednoducho, poveternostných podmienok – časom mení farbu, bledne, šedivie. Ak ste si dali námahu s výberom odtieňa, ktorý sa dokonale hodí k fasáde a exteriéru, počasie vašu snahu podkope.

Silní hráči

Svoju silu vie všetkým druhom počasia ukázať betón a oceľ. Vydržia takmer všetko, a to bez špeciálnej údržby. „Betón a makadam sú prvky určené najmä do exteriéru, takže počasie ich neovplyvní a nepoškodí, najmä ak sú súčasťou hotového diela. Terasa, chodník či plot z betónových prvkov sú ako celok voči poveternostným vplyvom mimoriadne odolné,“ hovorí odborník Marko Szőcs z Austria Beton Werk.

Betón vydrží desaťročia. Zatiaľ čo v lete ste si už mohli všimnúť, že je odolný voči vysokým teplotám, inak tomu nebude ani počas nasledujúcich ročných období. Teplotné výkyvy znesie bez problémov, rovnako aj silné dažde. Starosti si nemusíte robiť ani v zime, keďže ide o mrazuvzdorný materiál a trhliny na povrchu nespôsobí dokonca ani posypová soľ. Betónová dlažba či ploty z betónových tvárnic sú trvácne a vyžadujú minimálnu starostlivosť. Ani pred zimou ich netreba nejako zásadne ošetriť. Určite je vhodné dlažbu a ploty vyčistiť prúdom vody, ale nič viac netreba, nakoľko produkty sú určené do exteriéru a sú prispôsobené vonkajším vplyvom už od výroby. Vďaka počasiu získajú jedinečnú pečať – patinu a budú vyzerať ešte lepšie.“

V záhradách sa dobre osvedčili aj prístrešky či garáže z ocele. „Áno, pergoly alebo garáže s oceľovou konštrukciou sú veľmi pevné a od výroby je oceľ upravená tak, aby dobre zvládala všetky poveternostné vplyvy bez nutnosti ďalšej údržby,“ potvrdzuje montážnik Tomáš Steinhubl zo spoločnosti Gardeon. Odolný a stabilný materiál má životnosť niekoľko desaťročí, preto je investícia do montovanej garáže z ocele na celý život. Zlé počasie a náročné klimatické podmienky na nej nezanechajú ani stopu – nedeformuje sa a ani nehrdzavie.

Podobne ako v prípade betónu, nevyžaduje si žiadnu špeciálnu starostlivosť. „Montované oceľové garáže sú vyrobené z certifikovaných materiálov, a to najmodernejšími technológiami. Nemajú nič spoločné s niekdajšími plechovými búdkami, pretože tieto oceľové panely sú dostatočne stabilné, nedeformujú sa a odolávajú všetkým nástrahám, ako je pleseň, počasie i oheň. Montované garáže sú z vonkajšej strany ošetrené špeciálnou omietkou, ktorá je mimoriadne odolná a bezúdržbová. Zateplená strecha zas poskytuje maximálnu ochranu celého obsahu garáže, dopĺňa Tomáš Steinhubl z Gardeon. Počas silných jesenných dažďov môžete pokojne spávať bez toho, aby ste mali obavy o zatekajúcu strechu. Pevný materiál neprepustí ani kvapku. A hoci nás vlhké počasie vie potrápiť aj v podobe plesní na stenách, v garáži či prístrešku z ocele by ste ich hľadali len márne.

„Za najväčšiu doménu garáže zo žiarovo pozinkovanej ocele však možno považovať rýchlosť jej výstavby. Klient si garáž vyberie a objedná cez internet na mieru. Tá sa zadá do výroby a následne ju pracovníci osadia na mieste v priebehu niekoľkých hodín počas jediného dňa,“ dodáva montážnik.

Citlivé drevo

Drevené prvky v záhrade sú síce efektné, ale aj náročné na ošetrovanie, pretože na tomto materiáli najviac vidieť všetky vplyvy počasia. Drevo dokáže poznačiť slnko a teplo rovnako ako dážď a mráz. V prípade nábytku znáša poveternostné vplyvy najlepšie tropický tík, ale aj ten je rozumné počas chladného ročného obdobia chrániť vhodným uskladnením.

Nábytok, o ktorý sa netreba starať ani v zime, je z už spomínaného betónu. Záhradná lavička, betónová sedačka alebo stôl sú robustné a dážď, sneh či mráz im neublížia.

Raster

Výhody betónu

  • poveternostné podmienky nemajú vplyv na jeho funkčnosť
  • pôsobenie slnka, dažďa a mrazu mu dodáva atraktívnu patinu
  • odolný voči záťaži
  • ľahko udržiavateľný

Výhody ocele

  • pevný materiál
  • bezúdržbovosť
  • vďaka pevnosti, ale zároveň subtílnosti šetrí priestor

Výhody plastu

  • ľahký
  • skladný
  • relatívne lacný