Zdravie a krása

Každý sa môže vo svojom tele cítiť dobre – doprajte mu veľké jarné upratovanie

18. februára 2022

Cítite sa vyčerpaní, zmáha vás jarná únava, trpíte zažívacími ťažkosťami alebo „obyčajnými“ bolesťami hlavy, zhoršuje sa kvalita vašich vlasov a pleti?

Aj takto vám môže telo dávať najavo, že potrebuje veľké jarné upratovanie. 

Slovo detox sa ako bumerang raz ročne vracia do slovníka práve na jar.  Niekto ho považuje za atraktívnu mediálnu tému, niekto za marketingový ťah či za módny trend, skupina zodpovedne zmýšľajúcich ľudí však verí, že práve jar je obdobím, kedy môžeme pre svoje zdravie po vyčerpávajúcej zime spraviť naozaj viac.

Prečo detox práve na jar? 

Naše telo a jeho orgány – pečeň, pľúca, obličky, tráviaci trakt – majú prirodzené mechanizmy, ktorými sa dokážu zbaviť škodlivých látok. Inak by sme tu neboli. Náročné zimné obdobie s nedostatkom pohybu, zvýšeným príjmom často nie príliš zdravo pripravovaných jedál a spomaleným metabolizmom je však preň náročným obdobím a takúto záťaž nemusí dobre zvládať. Jeho únava sa prejavuje rôznymi zdravotnými ťažkosťami. Vtedy je vhodné pomôcť mu jarnou očistou. Môže byť pre telo ozdravným procesom, aj cestou ako sa po zime zbaviť nadbytočných kilogramov. Možno však dokáže aj našej hlave naštartovať celkovú zmenu životného štýlu.

„Aj keď je detox pre organizmus prospešný, nedokáže zvrátiť celé mesiace zlého stravovania. Jeho  kvalita je dôležitá po celý rok,“ zdôrazňuje výživová špecialistka a hlavná výživová poradkyňa KetoDiet Martina Dvořáková.

Ako s detoxom začať?

Návodov a tipov na detoxikáciu tela dnes existuje veľké množstvo. Sú o hladovkách, radikálnom zredukovaní prijímanej stravy, o jednostrannej či tekutej strave, pití čajov, užívaní výživových doplnkov či konzumácii „zázračných“ exotických plodín, dokonca aj o klystíroch.

A práve extrémy spájané s detoxikáciou organizmu bývajú najčastejším dôvodom jej odmietania, prípadne rýchleho zlyhania. „Pri rozhodnutí pre akýkoľvek detox sa vždy snažte počúvať svoje telo. Nepodstupujte nič radikálne, ak si sami neveríte, že to dokážete dodržať. Dôležité je vedieť zhodnotiť a prehodnotiť svoje stravovacie návyky. Niekomu stačí napríklad len na 1 až 2 týždne vynechať alkohol, cigarety, kávu, sladkosti a strážiť si pitný režim a aj to je pre jeho telo očistná kúra,“ hovorí Martina Dvořáková.

Odborníčka rovnako upozorňuje, že so správnym rozhodnutiami pre naše zdravie nemusíme čakať na určitý okamih – napríklad prvý jarný deň. „Ak chcete začať jesť zdravšie a niečo pre svoje telo spraviť, urobte to hneď ako sa odhodláte.“ 

Dôležitosť správnej motivácie k zdravšiemu spôsobu života zdôrazňuje aj neuropsychológ PhDr. Robert Krause, PhD., MBA: „Nestačí len naplniť cieľ, ale potrebujeme si vytvoriť systém stravovania, ktorý dokáže fungovať aj bez neustáleho stanovovania si cieľov. Ľudia často skáču z extrému do extrému a aj z toho dôvodu ich mozog nedokáže nájsť správnu cestu, ktorá mu prinesie množstvo odmien, ktoré sú hnacím motorom pri opakovaní žiadúcich činností.“

  

Chcete sa vyhnúť detoxikačným experimentom a extrémom?

Viete, že aj jarnú očistu organizmu možno absolvovať bez hladu či jednotvárnej stravy?

Ketodiéta, označovaná aj ako ketónová, ketogénna, proteínová alebo bielkovinová diéta pomáha nielen pri redukcii nadváhy a obezity, ale má aj významné detoxikačné účinky. Pri tomto type stravovania s výrazným obmedzením sacharidov, ktoré sú nahradené bielkovinami a tukmi totiž dochádza pri navodení stavu ketózy k odbúravaniu toxínov uložených v tukových zásobách.

Pri ketodiéte nielenže netrpíte hladom, pretože jej základom je pravidelnosť stravovania, ale váš tanier je – na rozdiel od jednostranných detoxov – pestrý a bohatý s potrebnou dennou dávkou živín, minerálov a vitamínov.   

Ak si vyberiete ketodiétny systém stravovania, určite nespravíte v jarnej očiste tela krok vedľa. „Pri ketodiéte obmedzíte sacharidy, pridáte kvalitné bielkoviny a zdravé tuky, zeleninu a ovocie, čím telu dodáte všetko, čo na spálenie vašich vlastných tukových zásob potrebuje,“ vysvetľuje výživová poradkyňa KetoDiet Martina Dvořáková.

Koľko by mal detox trvať?

Dĺžka očisty tela je veľmi individuálna. U každého závisí od konštitúcie, kvality zdravia, ale najmä od spôsobu stravovania a životného štýlu. Existujú 2-3 dňové detoxy, ale aj kúry, ktoré trvajú aj niekoľko týždňov. Aby však mala detoxikácia pre telo správny účinok, je rozumné ju dodržiavať najmenej 7-14 dní.

Ak vytrváte telo sa vám odvďačí. S pribúdajúcimi slnečnými dňami sa budete cítiť aj vy „slnečnejšie“. Začnete sa cítiť ľahšie a uvoľnenejšie, zlepší sa vám trávenie, zmizne pocit nafúknutého brucha a určite ustúpia aj iné nepríjemné zdravotné ťažkosti. Bonusom možno bude aj strata niekoľkých kilogramov, ale to, čo rozhodne oceníte bude príval čerstvej energie.

 

Detox nemusí znamenať koniec zdravých návykov!

Obdobie očisty organizmu sa nemusí skončiť dátumom zakrúžkovanom v kalendári. Detoxikačné obdobie môže byť veľkou školou zmeny v prístupe k nášmu stravovaniu a spôsobu života. Vylúčenie potravín, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú z jedálneho lístka, vytvorenie návykov pravidelnosti a kontroly toho čo a koľko jeme, zbavenie sa zlozvykov, dostatočná pohybová aktivita, čerstvý vzduch a pozitívne myslenie – ak si zo zodpovednejšieho prístupu k vlastnému zdraviu dodržiavaného počas detoxu spravíme celoročné prirodzené návyky potom už žiadne jarné, letné ani jesenné detoxy potrebovať nebudeme.

„Ak sa ľudia starajú o svoje telo dlhodobo,  majú k nemu lepší vzťah, čo sa odráža aj na jeho lepšom fungovaní. Keď sa budeme o svoje telo s láskou a rešpektom starať, mnohonásobne sa nám to vráti v podobe šťastného a kvalitného života,“  hovorí výživová poradkyňa Martina Dvořáková a neuropsychológ Róbert Krause dodáva: „Poznať presný harmonogram, mať v zmene systém a sústrediť sa na cestu než na samotný cieľ je kombinácia, ktorá človeku určite pomôže dosiahnuť to, po čom túži.“ 

5 rád výživovej poradkyne Martiny Dvořákovej pred nástupom jari (ktoré ale platia po celý rok)

 • Starostlivo si vyberajte čo jete – zdravé telo si nevybudujeme stravovaním vo fast foodoch alebo na benzínových pumpách. Nič nenechajte na náhodu a vždy majte po ruke zdravú desiatu.  
 • Pohyb je základ – vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vás bude baviť a na ktorú sa budete tešiť. Len tak pri nej dlho vydržíte. Nezáleží na tom, či je to prechádzka so psom, pilates, bicyklovanie, plávanie alebo beh. Pobyt na čerstvom vzduchu okysličí váš organizmus a nabije telo pozitívnou energiou.
 • Myslite na svoju psychickú pohodu – relaxujte v saune, doprajte si masáž, prečítajte si knihu. Nezabúdajte na dostatočný odpočinok a nepodceňujte dôležitosť „obyčajného“ spánku.
 • Usilujte sa nastaviť si svoj cirkadiánny rytmus – vstávajte a zaspávajte v rovnakom čase, jedzte v pravidelných intervaloch a budete mať oveľa viac energie.
 • Nikdy nie je neskoro začínať. Je úplne jedno či máte 20 alebo 60 rokov, vždy to má zmysel!

 

Základné pravidlá detoxikácie

 Pite dostatočné množstvo vody – 2-4 litre denne. Pomáhate telu rýchlejšie vyplaviť škodliviny.

 • Zvýšte prísun vlákniny, ktorá pomáha lepšiemu tráveniu.
 • Jedzte veľa zeleniny. „Je bohatá na prírodnú látku chlorofyl, ktorá je silným antioxidantom a pomáha telu zbavovať sa toxických látok a škodlivín. Svojím zásaditým účinkom pôsobí proti prekysleniu organizmu, spomaľuje proces starnutia a pomáha v prevencii pred rôznymi chorobami,“ odporúča špecialistka na ketodiétu Martina Dvořáková.
 • Vyhýbajte sa alkoholu, cigaretám aj kofeínu.
 • Nekonzumujte sladkosti, slané jedlá, fast foodové jedlá, polotovary a ďalšie priemyselne spracované potraviny, ktoré obsahujú látky zaťažujúce organizmus.
 • Každý deň sa aspoň na pol hodiny prejdite vonku, aby ste sa nadýchali čerstvého vzduchu a váš organizmus sa poriadne okysličil.
 • Dodržiavajte spánkovú hygienu – neponocujte.