RECEPTY A RADY Zdravie a krása

Domáce jogurtové masky

14. augusta 2023
Obrázok od Mark Mook z Pixabay

Jogurt nemusí byť len chutnou a zdravou pochúťkou pre naše trávenie, ale aj pre našu pleť! Dokáže jej totiž dodať potrebnú hydratáciu a udržať jemnosť a sviežosť. Navyše pôsobí upokojujúco pri podráždení a pomáha s hojením menších rán. Dokonca z pleti dokáže odstrániť aj známky únavy a stresu. A aby toho nebolo málo, mliečny tuk, ktorý je oddeliteľnou súčasťou jogurtu, vplýva na vypínanie pokožky a vypĺňanie drobných vrások.

Pred samotnou aplikáciou jogurtovej (ako aj každej inej) masky je potrebné pleť najskôr starostlivo vyčistiť, aby mohli výživné látky preniknúť do pokožky. Ak chceme zvýšiť účinok masky, tvár môžeme najprv nahriať uterákom namočeným do horúcej vody, ktorý jemne pritlačíme na pokožku. Namiesto uteráku môžeme do horúcej vody namočiť aj rukavice, ktoré si potom nasadíme na ruky a pleť príjemne premasírujeme.

 

Omladzujúca maska

Potrebujeme: 1 biely jogurt, 1 vajíčko, ½ dl silného zeleného čaju (bez príchuti), 1 PL medu

Postup: Uvaríme čaj a necháme ho vychladnúť na izbovú teplotu. Oddelíme bielok od žĺtka a žĺtok rozšľaháme v miske, pridáme jogurt, med a všetko poriadne zmiešame. Do zmesi prilejeme čaj a opäť dobre premiešame. Masku nanesieme na pleť a necháme pôsobiť 60 minút. Po zmytí masky natrieme tvár hydratačným krémom. Opakujeme raz za štrnásť dní.

Tip:  Na problematické miesta s vráskami nanášajte vždy väčšiu vrstvu masky. Namiesto hydratačného krému po maske môžete použiť kokosový olej.

  

Regeneračná maska na unavenú pleť

Potrebujeme: 1 biely jogurt, ¼ šalátovej uhorky hadovky, 1 KL olivového oleja

Postup: Jogurt v miske zmiešame s olivovým olejom. Nastrúhame uhorku, zbavíme ju prebytočnej šťavy a pridáme do zmesi. Nanesieme na tvár umytú teplou vodou a necháme pôsobiť 30 minút. Masku následne opláchneme vlažnou vodou.

Tip: Nezabudnite položiť aj „klasické“ dve kolieska uhorky na unavená očné viečka.

 

Odmastňujúca a čistiaca maska

Potrebujeme: 1 biely jogurt, 1 zelené jablko, ½ dl silného harmančekového odvaru

Postup: Pripravíme si harmančekový odvar a necháme ho vychladnúť na izbovú teplotu. Ošúpeme a nastrúhame jablko, ktoré necháme chvíľu odstáť v miske. Potom z nej vylejeme prebytočnú šťavu, ktorú jablko pustí, aby maska nebola zbytočne vodnatá. Následne pridáme jogurt, vychladnutý odvar z harmančeka a poriadne premiešajme. Masku nanesieme a necháme pôsobiť 20 minút. Po umytí aplikujeme krém na mastnú pleť.

Tip: Počas prípravy harmančekového odvaru doň môžete pridať aj pár lístkov čerstvej mäty piepornej, ktorá má výborné dezinfekčné a protizápalové účinky. Pleťové póry dokáže čistiť do hĺbky, vďaka čomu pomáha odstrániť aj prebytočnú mastnotu a udržiavať v pokožke potrebnú vlhkosť. Zároveň dodá dôležité vitamíny B, C a E. Udrží pleť vláčnu a upokojí tiež drobné, na povrch presvitajúce žilky. Jej krásna vôňa navyše zaručene zlepší aj vašu náladu!

 

TIP NA ZÁVER: Na domácu jogurtovú masku je ideálne použiť biely smotanový jogurt s obsahom tuku približne 10 % alebo polotučný jogurt s obsahom tuku nad 3 %. Vždy používajte jogurt s izbovou teplotou, nie práve vyložený z chladničky.

 

ZunaS