Homeopatia

Pondelok, jún 29, 2020 0 No tags Permalink 0

globuli-3163133_640ľahká liečba letných neduhov

 

Ak by ste mali za úlohu povedať, čo je v živote najdôležitejšie, zrejme by väčšina z vás povedala, že je to zdravie. A mali by ste pravdu. Bez zdravia život neklape ako má. Lenže sme ľudia, krehký materiál, a preto nás často trápia kadejaké neduhy. Tie menej výrazné je možné odstrániť za pomoci jemnej liečby zvanej homeopatia. Nie je práve dusivé leto vhodné na skúšku šetrnej a nezaťažujúcej alternatívnej medicíny?

 

Šetrná liečebná metóda ľahkých ochorení

Presne to je homeopatia. Jemná prírodná liečebná metóda, ktorá stimuluje imunitný systém a podporuje samoliečbu. Samotné slovo homeopatia pochádza z gréčtiny, veď do antiky siahajú korene jej vzniku, a značí podobné trápenie. Ľudské telo je totiž energetickým poľom a narušenie tohto poľa môže vyvolať ochorenie. Homeopatické lieky sú spúšťačom znovunavrátenia harmónie do energetického systému nášho tela, vďaka čomu opäť správne funguje náš imunitný systém a telesná sústava. V konečnom dôsledku teda podobné trápenie vychádza z idey, že stimuly, ktoré dokážu u chorého jedinca vyvolať liečebný proces, podobné symptómy vyvolávajú aj u zdravého človeka.

 

Homeopatia naprieč históriou

V silu samoliečby verili už starogrécki medici ako Hippokrates, podľa ktorého je pomenovaná lekárska prísaha. V stredoveku sa touto témou zaoberal napríklad Paracelsus, zakladateľ iatrochémie – zapojil chémiu do lekárskej vedy, ktorú postavil na pokuse a pozorovaní. Na prelome 18. a 19. storočia na ich snahy nadviazal nemecký lekár Samuel Hahnemann. Práve on je zakladateľom homeopatického princípu.

Dr. Hahnemann nebol spokojný s výsledkami konvenčnej medicíny. Za jeho čias bola liečba veľmi agresívna, plná toxických látok a pacienti tak boli na pokraji otravy ortuťou či arzénom. Preto Dr. Hahnemann hľadal novú metódu liečby – šetrnú, rýchlu a bezpečnú. Bol presvedčený o samoliečiteľských schopnostiach človeka a dokázal ho na princípe podobnosti. Experiment vykonal za použitia chinínovej kôry, ktorá bola v tom čase bežným prostriedkom liečby malárie. Napriek tomu, že sám bol zdravý, denne pil odvar z chinínu a časom jeho telo vykazovalo podobné symptómy ako u chorých na maláriu – dostal rovnaký typ horúčky. Pokusom dokázal, že liečivo, ktoré u zdravého človeka vyvolá isté príznaky, môže chorého s rovnakými príznakmi uzdraviť. Vo svojom úsilí pokračoval ďalej, testoval rôzne typy liekov na sebe aj iných zdravých osobách. V období medzi rokmi 1790 až 1805 tak so skupinkou študentov vyskúšal šesťdesiat rôznych liekov s cieľom odhaliť, aké symptómy vyvolávajú a čo môžu liečiť. Aby však predišiel otrave pacientov, predovšetkým agresívnymi látkami, svoje lieky riedil. Paradoxne zistil, že čím vyššia je miera riedenia, tým je liek účinnejší. Vyriešil tak problém otravy vysoko koncentrovaných liekov, pretože tie jeho, ktoré riedil a pretrepával, pacienta neotrávili, no zároveň zo seba uvoľnili všetok liečivý potenciál.

Dr. Hahnemann zožal svojho času veľký úspech a v roku 1813, kedy liečil v strednej Európe týfus, umrel zo stoosemdesiatich troch pacientov len jeden. Ide vskutku o veľmi nízke percento úmrtnosti, keďže výška úmrtnosti pacientov klasickej medicíny je okolo 50 %. Nestojí teda aspoň za vyskúšanie?

 

Ekologická liečba

Môžete si klásť otázku, prečo sa liečiť práve homeopatikami? Je hneď niekoľko dôvodov. Homeopatická liečba je absolútne individuálna a každý človek si ju môže prispôsobiť priamo pre seba podľa svojich symptómov. Pomocou homeopatík sa tak liečia aktuálne problémy bezpečne a účinne, keďže vám nehrozia žiadne vedľajšie účinky. Len siahnite po akomkoľvek príbalovom letáku konvenčného lieku a zaplaví vás more vedľajších príznakov, ktorých súčasťou nie raz býva i smrť. Homeopatické lieky navyše neboli testované na zvieratách, ale na zdravých ľuďoch, čo je zábezpekou vedomosti o všetkých účinkoch daného lieku. Znamená to tiež, že nepôsobia proti imunitnému systému, nenarušia ho, ale naopak posilnia a zvýšia odolnosť proti infekciám.

 

Liečba alebo placebo efekt?

Bežne sa homeopatické prípravky používajú na zažehnanie drobných neduhov ako zmiernenie stresu, psychických starostí (napr. strach, precitlivenie), poruchy nechtov či vlasov a pleti, zlepšenie pohybového aparátu, posilnenie imunity. Využívajú ich aj tehotné ženy, dojčiace ženy či ženy v prechode a liečia detské choroby ako alergie, vyrážky, problémy s dýchaním a i.

Skeptici však povedia, že homeopatia je iba hviezda súčasnej alternatívnej medicíny, nie skutočná liečba. Keď človek užije zopár bielych guličiek či tabletu, má hneď lepší pocit a nevylieči ho v konečnom dôsledku samotný liek, ale jeho myseľ. Ide o placebo efekt alebo liečbu? Odhaliť skutočnosť je azda nemožné, ale rovnako je to s mnohými konvenčnými liekmi. Koniec-koncov podstatou homeopatie je spustiť v tele samoliečbu. Ak k nej človeku dopomôže zopár neškodných sladkých tabletiek, sú to skvelé a účinné tabletky! Závisí iba od vášho prístupu a od vašej túžby uzdraviť samých seba jemnou liečebnou metódou.

 

Smrť v malej bielej guľôčke?

Homeopatiká sú lieky, ktoré sú vyrábaná prevažne z rastlín, minerálov alebo živočíšnych produktov a pripravujú sa procesom zvaným potenciovanie. Do liekov sa pridáva mliečny cukor, čiže sú príjemne sladké a rýchlo sa rozpúšťajú. Sú nastavené tak, aby nikdy neublížili, preto ich môžu užíva aj malé deti a nemajú vedľajšie účinky. Ak teda použijete nesprávny liek, neobávajte sa, nič sa vám nestane, len vám nepomôže. Aby bola vaša liečba úspešná, prečítajte si nasledujúce rady o užívaní homeopatík.

 • Nech už užívate hocijaké lieky, sledujete ich účinky a rovnako postupujte i pri homeopatickej liečbe. Máte pocit, že nepomáha? Tak máte nesprávny liek. Znovu si overte, či ste ho správne užili a ak sa váš stav stále nezlepšuje, vyhľadajte pomoc skúseného homeopata alebo lekára. Mnoho konvenčných medikov odporúča homeopatickú liečbu ako alternatívu k tej klasickej.
 • Lieky by mali účinkov tým skôr, čím akútnejší je váš stav. Nezľaknite sa, ak sa sprvu symptómy ochorenia zhoršia. Síce ide o ojedinelú situáciu, ale nie je vylúčená. Liek vysaďte, kým doznejú prvotné príznaky. Po opätovnom užití sa viac nevrátia.
 • Homeopatiká sa môžu kombinovať. Ak chcete liečiť napr. stratu vlasov, môžete užívať dva až tri homeopatické preparáty na to určené súčasne alebo striedavo. Medzi požitím jednotlivých liekov si doprajte aspoň polhodinovú pauzu. Svojvoľne však nedopĺňajte konvenčné lieky homeopatikami, ak s tým nemáte skúsenosť. Poraďte sa radšej s lekárom.
 • Tehotné ženy by sa pre istotu mali pred užívaním tiež poradiť s lekárom a ak chcete poskytnúť homeopatickú liečbu dieťaťu, vyhnite sa homeopatikám vo forme kvapiek, ktoré obsahujú alkohol.

Ako, koľko a kedy?

Homeopatické preparáty sa vyrábajú vo forme granúl – guličiek, kvapiek, tabliet alebo krému. Nech si vyberiete akýkoľvek spôsob príjmu lieku, bezprostredne pred požitím nič nekonzumujte, nefajčite, neumývajte si zuby, pretože by to mohlo narušiť účinnosť lieku. Jednoducho v ústach nesmiete mať cudzie chute, keďže sa liek vstrebáva sliznicou ústnej dutiny, čiže cmúľaním alebo rozpustením lieku pod jazykom.

Na lieku nájdete etiketu. Obsahuje informácie, koľkokrát bol liek zriedený a pretrepaný. Potencia šesť bola zriedená a pretrepaná šesťkrát, potencia tridsať tridsaťkrát. Bežne sa užíva jedna tableta lieku alebo niekoľko guličiek. Pamätajte si, že minimálna dávka liečiva je vždy najlepšia, no nepanikárte, ak náhodne užijete viac lieku. Nič sa nestane!

Liek sa v akútnych prípadoch užíva každé dve hodiny, to však maximálne jeden deň, potom musí prísť k zníženiu dávky na trikrát denne. Pri menej naliehavých, no bolestivých prípadoch užívajte jednu tabletu potencie tridsať každé dve či tri hodiny. Ak ide o nenaliehavý prípad, užívajte potenciu šesť trikrát alebo štyrikrát denne. Po odznení príznakov choroby liek vysaďte.

Bežné dávkovanie:

 • deti do 6 rokov užívajú 3 guličky alebo pol tablety (tabletu môžete rozpustiť aj v troche vody, ale nedotýkajte sa jej rukami) trikrát denne,
 • deti od 7 do 13 rokov užívajú 5 guličiek, 5 kvapiek alebo jednu tabletu trikrát denne,
 • mladiství a dospelí užívajú 5 – 10 guličiek či kvapiek alebo 1 – 2 tablety trikrát denne.

 

Základná homeopatická lekárnička

Určite pri rozhovoroch s priateľmi, známymi či aj neznámymi krútite hlavou nad tým, koľko chorôb postihuje ich a ich rodiny. Každý z nás má, mal alebo bude mať v živote nejaké zdravotné trápenie. Veď sme ľudia, nevyhneme sa tomu! Ak sa vám preto aj zdá, že vás práve dnes nič výnimočné netrápi, vedzte, že nikdy nie je na škodu byť informovaní, ako prípadné neduhy liečiť – nech už ide o vás či vašich blízkych. Liečivé účinky základných homeopatík vám prezradí nasledujúci zoznam.

Pamätajte na to, že ak si nie ste istí svojou voľbou alebo vás trápia ďalšie nezodpovedá otázky, neváhajte vyhľadať lekársku pomoc či homeopata.

 

Aconitum napellus (prilbica modrá)

 • použitie: panický strach, šok, horúčky, zapálené hrdlo, suchý i vlhký kašeľ, pískavý kašeľ s pocitom dusenia sa, prechladnutie, bolesť ucha

Allium cepa (cibuľa kuchynská)

 • použitie: dráždenie na kýchanie, tečúca nádcha, červené oči, škrabanie v hrdle, prerývaný kašeľ

Apis mellifica (včela medonosná)

 • použitie: dráždenie na kýchanie, tečúca nádcha, červené oči, škrabanie v hrdle, prerývaný kašeľ

Arnica montana (arnika horská)

 • použitie: šok, po pôrode, po chirurgickom zákroku, pri chrípke, artritída s pocitom pomliaždenia, vytknutia a pomliaždeniny, svalová horúčka

Arsenicum album (oxid arzenitý)

 • použitie: nepokoj, netrpezlivosť, vyčerpanosť, úzkosť, strach zo samoty, smäd s chuťou na teplé nápoje, zvracanie, hnačka, kožné choroby, senná nádcha, astma, otrava potravinami

Belladonna (ľuľkovec zlomocný)

 • použitie: horúčka, infekcie, detské choroby s náhlou horúčkou, migréna, precitlivenosť na hluk, dotyk a svetlo

Bryonia alba (posed biely)

 • použitie: suchý kašeľ, bolesť hlavy, artritída, zápal pohrudnice, bronchitída, astma, dusivý kašeľ, zápcha a tráviace ťažkosti

Calendula officinalis (nechtík lekársky)

 • použitie: rany s porušením pokožky, rezné rany, odreniny a bolestivé miesta

Calcium fluoratum (florid vápenatý)

 • použitie: posilnenie kostného a väzivového tkaniva, kŕčové žily, hemoroidy, padanie vlasov, poruchy nechtov, zlé zuby

Chamomilla (rumanček kamilkový)

 • použitie: nervové a psychické súženie, hnačka, tráviace problémy, bolesť brucha, kolika, bolesť zubov, prerezávanie detských zubov

Drosera (rosička)

 • použitie: kŕčovitý dusivý kašeľ, kašeľ so záchvatmi, šteklenie v hrdle, štekavý kašeľ, suchý hltan, zápal hrdla

Euphrasia (očianka tuhá)

 • použitie: zápal očných spojiviek, precitlivenosť na svetlo, ostré slzy, chrípková infekcia, senná nádcha

Ferrum phosphoricum (tetrahydrát fosforečnanu železitého)

 • použitie: zápal a infekcia bez výrazných symptómov, zápal stredného ucha, nervozita, málokrvnosť

Gelsemium sempervires (jazmínovec vždyzelený)

 • použitie: chrípka, prechladnutie, horúčka, syndróm chronickej únavy, suché pery, ťažké viečka, bolesť hlavy, tréma, hnačka ako následok nervozity

Hypericum pefroratum (ľubovník bodkovaný)

 • použitie: rezné rany, hlboké rany na citlivom mieste tela, poranenia končekov prstov, poranenia pier a uší

Ignitia (strychnínovník Ignatiov)

 • použitie: zármutok z nešťastnej lásky, žiaľ zo straty milovanej osoby, túžba po domove, premenlivé nálady, skľúčenosť, plačlivosť, nespavosť, bolesť hlavy

Kalium bichromicum (dichróman draselný)

 • použitie: sekrét slizníc (nos, ucho, ústa), strata čuchu, upchaté dutiny, migréna, bolesti hlavy, záchvaty kašľa, nevoľnosť, zvracanie

Lycopodium (plavúň obyčajný)

 • použitie: intenzívny hlad a pocit nenasýtenosti, chuť na sladké, nafúknuté brucho, odpor k studeným nápojom, ťažkosti s močením, obličkami a zápchou

Magnesium phosphoricum (trihydrát hydrogénfosforečnanu horečnatého)

 • použitie: kŕče pri písaní, kŕče v bruchu, vetrová kolika, menštruačné kŕče a bolesti, bolestivé záchvaty nervov

Mercurius solubilis (ortuť podľa Hahnemanna)

 • použitie: nadmerná tvorba slín, zápal očných spojiviek, opuch jazyka, pocit smädu, vredy a afty, ťažko sa hojace rany a vredy, nočná bolesť zubov, tras rúk, zelený a krvavý sekrét (ucho, nos, hrtan, črevo), zápal uší a mandlí

Natrium muriatium – Natium chloratum (chlorid sodný – soľ)

 • použitie: zármutok, depresia, uzavretosť, nostalgické nálady, plačlivosť, vyčerpanosť, podráždenosť, chuť na slané, sústavný pocit smädu, záchvaty kýchania, tečúca nádcha, prechladnutie, migréna a poruchy zraku, nepravidelná a bolestivá menštruácia, vyrážky a akné, bolesti chrbta

Nux vomica (strychnínovník indický)

 • použitie: preťaženosť nervového systému, agresia, cholerické správanie, nervozita, pálenie záhy, grganie, pocit zaťaženého žalúdka, tráviace problémy v dôsledku ťažkého jedla, užívania alkoholu a nikotínu, nevoľnosť a nutkanie na vracanie, zápcha, bolesti hlavy po požití alkoholu, nadmerného užívania liekov, precitlivenosť zmyslových orgánov, pocit chladu, poruchy spánku, bolesti chrbta a hlavy, zažívacie problémy, nevoľnosť, prechladnutie a chrípka, kašeľ, napätie, nespavosť, katar, syndróm dráždivého čreva

Phosphorus (fosfor)

 • použitie: bolesť hlavy, nevoľnosť, zvracanie, hnačka, menštruačné a sexuálne problémy, kŕče, astma, zápal pľúc, suchá pokožka, pálenie záhy, krvácanie z nosa

Pulsatilla pratensis (poniklec lúčny)

 • použitie: depresia, poruchy spánku, menštruačné a žalúdočné problémy, afty, bolesť ucha, detské choroby ako osýpky, ovčie kiahne, prechladnutie, mumps, zápal spojiviek, jačmenné zrno

Rhus toxicodendron (sumachovec jedovatý)

 • použitie: boľavé kĺby, väzivá a šľachy, depresie, chrípka, kašeľ, pásový opar a herpes, ovčie kiahne, artritída, žihľavka, vymknutia svalov

Silencea (pazúrik)

 • použitie: bolesť hlavy, pomalé hojenie rán, vredy, nadmerné potenie, dentálne absesy, výtok z ucha, prechladnutie, tráviace problémy

Thuja occidentalis (tuja západná)

 • použitie: bradavice, štiepajúce sa a mäkké nechty, horúčka, infekcie, zápal lymfatických uzlín, nechutenstvo, polypy

 

Ak ste v zozname našli niektoré príznaky, ktoré túžite vyliečiť, neváhajte a zvoľte si jeden či dva z liekov a vyskúšajte ich. Horúčosť letných dní je pre túto šetrnú metódu, ktorá vám nemôže ublížiť, skutočne ideálna, keďže vaše telo nezaťaží.

 

Príjemné a aktívne leto bez ťažkostí vám praje celá redakcia Magickej ženy!

 

Henrieta K.