Zdravie a krása

Domová terapia

27. júna 2023
Obrázok od Milada Vigerova z Pixabay

Domov sa pre nás stal synonymom života. Veľa ľudí v ňom trávi väčšinu dní, vďaka čomu sa im zunoval alebo si ho obľúbili ešte väčšmi. Všetci však určite odhalili vo svojich domácnostiach to, na čo bežne nemali čas a čo ukáže iba dlhodobé a dôsledné pozorovanie a užívanie priestorov – nedokonalosť, nesúlad, nefunkčnosť, nezmyselnosť… a túžbu zmeniť to k lepšiemu. Pouvažujte, ako sa dá vylepšiť miesto, ktoré pre vás znamená záchranné koleso uprostred oceánu a ovplyvňuje celý váš život. Jeseň a blížiace sa sviatky sú na to ideálnym časom.

 

Univerzálny liek

Malá iskierka ľahko prerastie do veľkého ohňa, a tak je to aj v živote – malá zmena ľahko prerastie do veľkej. Stačí premiestniť stoličku či televízor, vymaľovať, zavesiť zvonkohru, pridať zopár kvetov alebo obrázkov a váš domov sa stane krajším, príjemnejším, vďaka čomu sa vám aj v ostatných sférach života bude vodiť lepšie. Aj o tom hovorí 4 000 rokov staré múdro čínskeho umenia feng šuej, ktoré je určite každému známe aspoň z počutia. Nejde však o žiadny univerzálny liek, ale o rady a návody, ako skvalitniť svoj vonkajší i vnútorný svet.

 

Zachmúrená domácnosť

Neporiadok a neusporiadanosť či nepríjemné pocity, vyvolané niektorou izbou alebo celým príbytkom, sú pre vás signály, že je doma niečo v neporiadku. A ak sa vám zdá všetko akurát, vždy sa to dá ešte vylepšiť. Váš domov sa vám za to poďakuje tým, že vás odmení vytvorením nových príležitostí v rôznych sférach života. Čínske umenie feng šuej pracuje s tzv. čchi, čo je energia. Ak prúdi priestorom správne, je to pre váš domov ako terapia. Rovnako obydliu prospeje posilniť v ňom „slabé“ kúty či zjemniť dominanty. Potom sa váš domov dostane do harmónie, čiže sa vyrovná jinová a jangová energia, ktoré ovplyvňujú nielen pohodu vášho domova, ale aj tú vašu.

 

Fyzická a duchovná očista

Patríte medzi šťastlivcov, ktorí si počas posledných mesiacov dopriali veľké upratovanie a máte vymietnutý každý kútik domácnosti? Skvelé! Ak sa vám to ešte nepodarilo, nastal ideálny okamih, pretože zahltená domácnosť je hlavným nepriateľom vášho šťastia. V posledných rokoch sa veľa hovorí o tom,  že čím menej toho máme, tým sme šťastnejší. Vyprázdnenie priestoru pozve do vášho života nové veci, pretože im uvoľníte priestor, a zabudnete na to, čo vás už len ťažilo. Prejdite sa preto svojím bytom či domom a zvážte, čo vám prináša radosť a čo nie. Vďaka tejto metóde dokážete odstrániť veľa vecí z vašej domácnosti, ale aj z mysle. Tá je pevne spätá s miestom, na ktorom žijete a aj ju potrebujete očistiť od zbytočností, ktoré ju zahlcujú.

 

Duch domova

Najvyššou métou každého domova je prekypovať šťastím, radosťou a láskyplnosťou svojich obyvateľov. Tieto výnimočné miesta sršia energiu na prvý pohľad, prvé nadýchnutie, prvé precítenie. Ak vás však pri zameraní sa na energiu niektorých priestorov prepadne nepríjemný až stiesňujúci pocit, duch vášho domova nie je zdravý. Negatíva v ňom vyvolávajú hádky, hnev, stres a sklamanie, ktoré so sebou domov obyvatelia prinášajú a prežívajú ich v ňom. Negatívne energie sa usádzajú najmä v stenách a v stropoch, odkiaľ na vás sálajú. Sústreďte svoju pozornosť na energiu, ktorá prúdi vašou domácnosťou a ak prevážia negatívne pocity, váš domov potrebuje urýchlene terapiu pozitívnou jangovou čchi. Domov oživíte nasledovne:

  • vyčistite všetky priestory, hlavne tie zabudnuté alebo málo používané,
  • aspoň raz za deň otvorte okná a dvere všetkých miestností, aby do nich prúdili vzduch a svetlo,
  • odložte zo stolíkov, stolov, stoličiek, vešiakov a parapetov nepotrebné zbytočnosti,
  • udržujte povrchy, obrusy a závesy čisté,
  • odložte alebo vyhoďte nepoužívané veci (napr. staré noviny a časopisy),
  • vymaľujte steny sviežimi farbami,
  • pustite dnu zvuky (napr. hudba, zvonkohra, ruch ulice),
  • premiestnite nábytok (stačí aj o pár centimetrov), aby ste rozprúdili energiu,
  • udržujte doma teplo.

Vďaka týmto jednoduchým pravidlám ožije duch vášho domova a vy sa budete cítiť energickí, silní, sebaistí a naplnení.

 

Ozdravenie domova v praxi

Aby ste ozdravili svoj domov, stačí vám zdravý sedliacky domov. Aj bez absolvovania kurzov a prečítania desiatok kníh o šťastnom domove viete, čo je pre ten váš najlepšie. Pretože je váš. Pre každého je však rovnako dôležité začať ozdravenie domova s dobrým úmyslom, nasledovať svoje inštinkty, zabudnúť na nenaplniteľné želania a žiť prítomnosťou. Znamená to, že je nutné k pretváraniu domova pristupovať pozitívne motivovaní, nebrať to ako nutné zlo, nerobiť niečo nevyhovujúce iba preto, že vám to dakto poradil, neočakávať zázraky, a vytvárať veci prospešné pre daný okamih, lebo ak sa budete cítiť dobre teraz, otvoria sa vám dvere aj k lepšej budúcnosti. A na dôvažok majte na pamäti, že revitalizácia domova a „oprášenie“ jeho zabudnutej energie je aj o vašej sebadisciplíne, nie iba o premiestnení nábytku či zapaľovaní sviečok. Je to terapia, ktorú si od vás váš domov bude žiadať, pokiaľ v ňom budete prebývať.

 

Lákavý prvý dojem

Majitelia bytov sú značne obmedzení, čo sa exteriéru týka. No ak má vaša bytovka predzáhradku, skúste priložiť ruku k dielu a zatraktívnite ju. Zanedbané a špinavé spoločné priestory vyskúšajte vyriešiť dohodou so susedmi, no ak to nie je možné, upracte si aspoň pred vlastným prahom a azda sa vám podarí skrášliť ho kvetinou v kvetináči. Majitelia záhradiek pred domom, spestrite ich nádhernými kvetmi a uvoľnite cestu k domu. Dbajte, aby nebola zablokovaná odpadkami a haraburdami, inak energia neprúdi voľne. Ideálne by bolo, ak by k vášmu domu viedol vlnitý chodník, ktorý by zmiernil prúdenie energie dovnútra. Ak vás trápi priveľký ruch z ulice, zvážte výsadbu kríku či stromu, ktorý by ho stlmil. V prípade priveľkého pozemku, cez ktorý čchi len preletí, zvoľte podporné prvky, usmerňujúce energiu ako stromy, kríky, sochy… Na úpravu exteriéru použite živé jasné farby – priťahujú čchi. Následne overte, či sú vchodové dvere domu dostatočne viditeľné a preniká k nim svetlo. Vhodné je umiestniť po ich stranách symetrické rastliny či sochy a pred dvere položiť rohožku, ktorá jasne definuje vchod do domu. Nezabudnite skontrolovať správny chod dvier – či nevŕzgajú alebo sa nezadrhávajú – a funkčnosť domového zvončeka. Ak nefunguje, je možné, že to negatívne ovplyvní váš spoločenský život.  

 

Ktosi je za dverami

Vítaní aj nevítaní návštevníci by mali vojsť do príjemného, svetlého a vzdušného priestoru. Nezahlťte vstupnú halu topánkami, prehýbajúcim sa vešiakom či vecami, ktoré čakajú na vyhodenie. Cez vchodové dvere do svojho domu pozývate energiu, preto dbajte o to, aby sa dali dvere otvoriť až dokorán, nikdy ich neblokujte. Vo vstupnej hale by ideálne nemali byť skrine, police a zásuvky plné haraburdia. Vytvorte zo svojej predsiene príjemné, jasné a priestranné miesto, ktoré bude dýchať – to dokážete aj vďaka sústavnému udržiavaniu poriadku. V predsieni sa radšej vyhnite veľkým kovovým a lesklým predmetom, ktoré by odrazili prichádzajúcu energiu naspäť von. Negatívne pri vchodových dverách pôsobia aj toalety a kúpeľne, preto zvážte ich premiestnenie, ak je to možné. Vchádzajúca čchi totiž akoby rovno vletí do odpadovej rúry. Dbajte o to, aby boli dvere do miestností vedúcich zo vstupnej haly vždy zatvorené, nechajte otvorené iba tie, ktoré vedú do prijímacej miestnosti – obývačky či pracovne. Neatraktívne tiež pôsobí vchod, ktorý smeruje do steny či točitého schodiska, ktoré odvedie energiu späť z domu. Ak naopak vidíte od vchodových dverí skrz celý dom, postavte k nim krásnu veľkú kvetinu alebo umelecké dielo, ktoré energiu upokoja. Ozdobiť vstupnú halu zopár dekoračnými predmetmi a črepníkovými kvetmi je veľmi vhodné, držte sa však pri výbere doplnkov celkového konceptu príbytku – nezabudnite, že ide o prvý pohľad do vášho súkromia a viete, že prvý dojem sa prekonáva ťažko. 

 

Opustené priestory

Mnohé obydlia skrývajú nepoužívané ponuré miestnosti a kúty, ktorým sa sami obyvatelia podvedome vyhýbajú. Dajte si pozor, nepriťahujú pozitívnu čchi! Málo používané a opustené izby alebo komory, ktoré sa premenili na skladisko a už ani neviete, čo v nich máte, časom presiaknu negatívnou energiou, ktorá sa z nich šíri i do ďalších miestností nad a pod danou izbou. Podstatné je ihneď revitalizovať energiu priestoru tým, že ho vypracete, haraburdie vyhodíte, vymaľujte a poriadne vyčistíte. Možno si odrazu v prázdnom priestore uvedomíte, že izba má využitie, o ktorom ste už dlho snívali. Pretože rozhýbanie čchi v miestnosti podporí vaše ďalšie plány a rozhodnutia.

 

Sen o bohatstve

Priemerný človek sníva o tom, že bude bohatý. Azda neexistuje nikto, kto nefantazíruje, čo si kúpi, keď mu zázračne spadnú z neba peniaze k nohám. Nespadnú nikdy. Ale je veľa drobností, ktoré môžete v domácnosti zmeniť a vďaka nim si domov privoláte dobrú energiu a s ňou i šance na získanie bohatstva – napr. prostredníctvom lepšej práce. V prvom rade sa poriadne rozhliadnite po okolí a vyhľadajte všetko, čo vzbudzuje dojem chudoby: pokazený a ošarpaný nábytok, potrhané a obnosené oblečenie a iné textílie (posteľná bielizeň, obrusy, závesy), rozbité či naštrbené riady, vŕzgajúce kľučky alebo zlepené sošky. Následne všetky tieto predmety vyhoďte alebo ich vymeňte za nové, ak máte dostatok financií. Aby ste získali mnoho, musíte sa obklopiť hojnosťou a krásnymi vecami, inak svetu vysielate správu, že vám stačí aj málo. Neuspokojte sa s minimom, verte, že si zaslúžite len to najlepšie!

 

Rodinné radosti

Miesto stretávania sa celej rodiny – obývačka – je náchylná k neporiadku, keďže tam každý člen rodiny prinesie niečo svoje. Dajte si pozor na to, aby sa po miestnosti nepovaľovali prázdne obaly a nádoby, pretože symbolizujú prázdnotu a nedostatok. Tiež skontrolujte skrinky, police a knižnice, či sa v nich nenachádzajú rozbité alebo otlčené predmety a zbavte ich. Nedobrú energiu vysielajú aj staré noviny, časopisy alebo reklamné letáky a zapratané plochy. Všetky spomínané faktory prispievajú k tomu, že sa večer usadíte k televízoru a zaspíte – pretože čchi vo vašej obývačke stagnuje. Môže ísť aj o jav spôsobený priveľmi pohodlným nábytkom. Zamyslite sa, či je osvetlenie v miestnosti dostatočné a inštalujte lampy či bodové svetlá, aby bola obývacia izba vhodná nielen na pozeranie televízie, ale aj pre čítanie knihy alebo hranie spoločenských hier. Vyperte závesy alebo ich na čas úplne zveste, ak bránia prúdeniu svetla dnu, umyte okná, popresúvajte nábytok alebo vymeňte umelecké diela. Umiestnenie rodinných fotografií a kresieb do priestoru podporuje súdržnosť rodiny, vhodné je zvoliť aj obrazy miest, ktoré túžite navštíviť, ale vyhnite sa ošumelým krajinkám, ktoré vám prinesú iba samotu, ako aj abstraktným obrazom, ktoré podporujú nesúlad a roztrieštenosť. Do boja proti strnulosti obývacej miestnosti môžete povolať aj oválne zrkadlo, ktoré pôsobí na energiu izby dynamizujúco. Skvelé je umiestniť ho nad kozub, ktorý je ústredným prvkom obývacej izby. Najprv sa však presvedčte, že odraz v zrkadle bude pozitívny, čiže nebude odrážať preplnenú miestnosť či neporiadok. Ak od chaosu nič nepomáha, zvážte presun televízie na menej významné miesto v rámci miestnosti, aby ju nebolo vidieť hneď od dverí, elektronika nešíri pozitívnu energiu, len vás oberá o tú vašu. Príjemnú atmosféru obývačky podporíte dreveným nábytkom so zaoblenými hranami, odstránením konferenčného stolíka zo skla a čerstvými či črepníkovými kvetmi – sušené kvety symbolizujú stagnáciu. V neposlednom rade overte, či na vás pri sedení na vašom obľúbenom mieste nemieri „otrávený šíp“ – napr. otvorené police, ostrá hrana stola, lampa s hrotmi či trám nad vašou hlavou – a odstráňte ho. Ideálne je nesedieť chrbtom k dverám a mať prehľad o tom, kto prichádza a odchádza.

 

Srdce domova

Kuchyňa je stredom domova, živiteľkou rodiny a symbolom zdravia. Ak však máte so stravovaním problémy – neustále držíte diéty, stravujete sa prevažne nezdravo a neustále sa kvôli jedlu trápite, môže byť niečo vo vašej kuchyni v neporiadku. Keď vás to do kuchyne „neťahá“, slúži vám len na ohrievanie jedla, alebo máte výčitky svedomia, že varíte priveľa, otvorte všetky skrinky a šuplíky a zbavte sa všetkého, čo vám nerobí radosť. Nenechávajte si „zdedené“ kuchynské potreby či ojedinelé šálky len preto, že sú funkčné. Odstráňte ich, zvážte, po čom túžite, a kúpte si také riady, náradie a prístroje, ktoré váš potešia. Ako prvého sa zbavte rozbitého či naštrbeného riadu! Neľutujte dokonca ani drahé kuchynské roboty a obrovské hrnce, ktoré ste ešte stále nevybalili alebo ich použijete raz za uhorský rok. Tiež prekontroluje expiračnú dobu potravín, aby sa vám nehromadili skrinky starým jedlom a pretrieďte chladničku – nepotrebuje dvadsať druhov omáčok, ktoré sú otvorené už ktovie ako dlho. Elektrické spotrebiče neumiestňujte oproti umývadlu a vedľa sporáku neinštalujte umývadlo, umývačku riadu či chladničku – tieto predmety sú v rozpore. Ak je vaša kuchyňa zároveň jedálňou, dajte pozor, aby sa v nej nebolo zrkadlo, pretože v kuchyni ide o negatívum. V samostatnej jedálni je zrkadlo vhodné, najmä ak odráža prvky hojnosti ako napr. obraz s ovocnou misou.

 

Miesto odpočinku

Spálňa je miesto, ktorému treba venovať mimoriadnu pozornosť. Je to vaše miesto odpočinku, preto by ste z nej nemali urobiť univerzálny priestor, v ktorom aj cvičíte, aj pracujete, aj pozeráte televíziu s rodinou… Ak už ju miestnosť musíte kombinovať napr. s pracovňou, jasne definujte oba priestory a pred spánkom uložte všetko, čo pripomína nedokončenú prácu. Spálňa taktiež nie je šatník a skladisko haraburdia, ktoré treba „skryť“, aby nebolo na očiach. Ak je spálňa zahltená vecami, necítite sa v nej príjemne, neradi sa do nej vraciate a dokonca sa tak môže narušiť aj váš vzťah s partnerom. Miestnosť, ktorá vám bude slúžiť ako spálňa, by mala byť menších rozmerov, symetrická a čo najďalej od ruchu. Ak máte problém so vstávaním, skvelé je mať spálňu situovanú na východ, naopak pri ťažkom zaspávaní zvoľte západnú miestnosť. Kľúčové je spálňu dobre vetrať, upratovať a vybrať si stabilnú posteľ, na ktorej sa budete cítiť príjemne. Hoci je známe, že kovové postele priťahujú negatívnu energiu, ak sa cítite len na nej stabilne, doprajte si ju. Vhodnejšie je však zvoliť drevenú posteľ a drevený nábytok v jasných farbách. Vyhnite sa tomu, aby posteľ stála pod oknom a aby ste ležali hlavou či nohami do dverí. Čelo postele má byť opreté o plnú stenu, nie pod oknom alebo otočené do prázdneho priestoru. Ak ste manželia, zvoľte jeden matrac, nie dva, aby ste neboli pomyselne rozdelení. V spálni sa vyhnite aj zrkadlu, alebo ho aspoň umiestnite tak, aby ste doň nevideli z postele – narúša to vašu intimitu. Nevhodné v spálni sú aj elektrické spotrebiče, ostré hrany či rušivé obrazy. Prikrývky zvoľte skôr v tlmených farbách, ideálne jednofarebné, bez ostrých vzorov ako trojuholník a z prírodných materiálov.